Nejlepší výlety jsou prý ty neplánované. A pod to se podepíši. Na dnešní výlet jsme měli naprosto odlišný plán, ale sešlo z toho. A tak jsme narychlo hledali kam vyrazit. A řekli jsme si, že prozkoumáme rozhledny.

Vyhlídka u sv. Jana

Veselý vrch

Náš okruh najdete zde: https://en.mapy.cz/s/3tL1Z. Je dlouhý kolem 5 km, ale my neumíme chodit jen po cestách, takže nachodíme více. 😊

Pod rozhlednou v obci Mokrsko je na louce parkoviště, kde v klidu zaparkujete. Přejdete přes louku a vejdete do lesa, kde jsme se napojili na zelenou značku NS Zlaté psí hory. Hned na začátku nás čekalo překvapení v podobě lesních jahod. Takže se naše tempo výrazně zpomalilo, ale zase jsme přestali přemýšlet nad tím, že je cesta mírně do kopce. Chtěli jsme si procházku trochu prodloužit než vylezeme na rozhlednu a tak jsme se rozhodli ještě prozkoumat vyhlídku na Vltavu. Po chvíli se k nám připojí žluté značení a NS Vymyšlená pěšina, která nás dovede až k vyhlídce (z parkoviště cca 2 km).

Lesní jahůdky

Zdatnější cyklisté zvládnou asi i na kole, ale vzhledem k tomu, že je cesta občas z kopce, občas do kopce, přes cestu kořeny a kameny, my osobně jsme odrážedlo nechali doma. Cesta je pro kočárek obtížná, ale nějaký terénní typ a silný řidič by to zvládli.

Po cestě jsme hledali naučné panely, které nám ukázaly např. stopy lesních zvířat či poznávání lučního kvítí. Z vyhlídky je opravdu krásný výhled. My jsme zde dobu poseděli, nasvačili se a pozorovali plující lodičky a zaparkované hausbóty.

Zpět jsme se vydali stejnou cestou a pokračovali jsme stále po žluté až přímo k rozhledně. Kromě turistických značek nás k rozhledně dovedou i ukazatelé. Pod rozhlednou je malinký stánek s nápoji (voda, džusy, piva), sušenkami a pohledy či turistickými známkami. Vstup na rozhlednu je 30 Kč nad 15 let. K zapůjčení jsem zahlédla i dalekohledy, ale nevyužili jsme.

Vzhůru na rozhlednu

Mám za sebou sice 250 seskoků padákem z letadla, ale na této rozhledně se mi kolena klepala, ne že ne. 😊 Vyhlídka je ve 25 metrech a vede na ní 137 schodů. Syn mne neustále utěšoval, že se vůbec nebojí a já si v duchu říkala, že alespoň jeden z nás. 😊 Výhled byl opravdu nádherný, ale já si musela stále říkat, že musím koukat po okolí, ne pod nohy. Cestu dolů zvládl skorotříleťák na jedničku. Po zadku sesedával jeden schod po druhém až si dole od pána vysloužil odznáček. Sestupů z rozhledny vidí prý hodně a každý je jiný. 😊

Veselý vrch

Pod rozhlednou jsme dali další svačinu a vraceli se k autu. Na parkoviště Vás dovede opět žluté značení a pak se napojíte na NS Zlaté Psí hory. Myslím, že dolů pocitově trefíte i bez značení. Pokud ale půjdete po značkách, poblíž parkoviště narazíte na dětské hřiště.

Otvírací doba rozhledny: http://www.chotilsko.cz/assets/File.ashx?id_org=5329&id_dokumenty=17606

Vzhledem ke všem zážitkům (poznávání jahodníků a borůvčí, sledování housenek a mravenců a neustálé hledání vhodných klacků sloužících k čemusi), jsme se zde zdrželi mnohem déle než jsem si myslela a proto opět přišel hlad. Všude kolem rozhledny a v celém Mokrsku jsou cedule a šipky k „Restauraci u Ládi“.

Nemáme zkušenost s jídlem v této lokalitě a tak jsme restauraci vyzkoušeli. Jako nouzovka to šlo, hlad jsme zahnali, ale žádnou gastronomii nehledejte. Vše z polotovarů (kynuté knedlíky, čevabčiči, kuřecí řízečky, smažený květák a buď hranolky nebo americké brambory. Jídel bylo více, ale už si nevzpomenu). Každopádně s hladovým synem by byl výlet u konce, takže jsem byla ráda, že můžeme pokračovat.

logo

Drtinova rozhledna

Další zastávkou byla Drtinova rozhledna. Od rozhledny Veselý vrch se nachází cca 5 km autem. https://en.mapy.cz/s/3tL4h. U této rozhledny je také „parkoviště“, ale asi jen pro 3-4 auta. K rozhledně se vydáte po zelené a za 500 metrů jste na místě. Rozhledna by měla být otevřena neustále a vstupné se neplatí. Z rozhledny je opět krásný výhled a je naprosto odlišná od Veselého vrchu. Cestou dolů jsme s nadšením narazili na lesní jahody a dokonce i třešně.

logo

Koupání v Měříně

Z původně půldenního výletu bylo najednou odpoledne a chtělo to na závěr ještě nějaké zpestření. Počasí rozhodlo za nás, a tak jsme se vydali na koupačku na Měřín (vzdálený necelých 10 km od Drtinovy rozhledny https://en.mapy.cz/s/3tL66). Parkoviště na Měříně stojí 50 kč a můžete parkovat opravdu pár kroků od řeky. Zde jsme zakončili náš výletní den a jako vždy jsme si řekli, co se nám za celý den nejvíce líbilo.

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.