V roce 2010 byl obchodní dům Fórum v centru Ústí nad Labem spojen s vyhlídkou Větruší lanovkou. Děti měly jízdu slíbenou a teď to konečně vyšlo. A líbilo se. 🙂

Pro mě jako Děčíňáka je Ústí překvapivě neznámé, vždyť je to sem kousek, jen 25 kilometrů. Vždycky to pro mě bylo špinavé, šedivé a smradlavé město. Prostě přesně takové, jak ho popisuje Vladimír Páral. To by mě nikdy nenapadlo, že sem pojedu na výlet a ještě mi bude připadat povedený. 🙂

Na konci článku najdete:

7 důvodu, proč navštívit Větruši.

Doprava

Výlet lze začít v centru města a vyjet lanovkou z obchoďáku. Ve všední dny se v něm parkujte zdarma jednu hodinu a o víkendu hodiny tři. Do Ústí se dá dopravit i autobusem, vlakem a lodí. Autem trvá cesta ze severních částí Prahy necelou hodinu.

Pokud chcete začínat výlet přímo na Větruši, můžete dojet autem až k ní, je tu bezplatné parkoviště.

Lanovka

Lístek se kupuje pouze na místě, u spodní i horní stanice je pokladna. Turnikety lze projít pouze s obsluhou, stačí počkat, až vás přijdou pustit do kabiny. Lanovka jezdí vždy v celou, čtvrt, půl a tři čtvrtě. Provozní doba od května do září je 8-22, v zimních měsících 9-20. Platí se 25 Kč za jednosměrnou jízdenku pro osoby nad 6 let, zpáteční stojí 45 Kč. Obě stanice a kabiny jsou bezbariérově přístupné. Veškeré další informace se dočtete tady.

Pár zajímavostí o lanovce

  • Je to nejdelší visutá lanová dráha bez stojících podpěr v ČR. Lana jsou tedy zavěšena jen u horní a spodní stanice lanovky.
  • Za rok přepraví několik set tisíc lidí.
  • Plány na výstavbu doprovázely spory, mnoho obyvatel města s výstavbou nesouhlasilo.
  • První zatěžkávací zkouška proběhla pomocí sudů s místním pivem Zlatopramen.
  • Lanovka pomáhá překonávat řeku Bílinu, frekventovanou silnici vedoucí z centra na dálnici a také železnici. Proto by bylo téměř nemožné natáhnout lanoví po zemi. Lana se natahovala pomocí vrtulníku.
  • Doba jízdy je 1,8 minuty, lanovka jede rychlostí 5 m/s.
  • Rozdíl výšek stanic je 50 metrů.
  • Délka lana je 330 metrů.

Zdroj: Wikipedia

Zábava na Větruši

Vyhlídková terasa

Je odtud pěkný výhled na město, na hrad Střekov, ale i Krušné hory. Na terase je v teplých měsících i venkovní stránek s občerstvením.

Dětské hřiště s občerstvením

Otevřeno je od dubna do října. My jsme tu byli v listopadu, tak jsme hřiště nevyzkoušeli, ale vypadá parádně.

Přírodní a zrcadlové bludiště

Přírodní bludiště je otevřené celoročně a u malých zdrhavých dětí se nemusíte bát, že se v něm ztratí, není nijak složité.

Vnitřní zrcadlové bludiště se dětem strašně líbilo, na rozdíl od toho na Petříně to vlastně není bludiště, protože tu nebloudíte a děti nenaráží do zrcadel. Je to spíš taková spletitá chodba plná zakřivených a tím zábavných zrcadel. Vstupné je 10 Kč.

Restaurace a hotel

Z restaurace je krásný výhled na město a je známá dobrou kuchyní. Ceny jsou naprůměrné. V objektu je i hotel s wellnessem. Zajímavá je i vyhlídková věž.

My jsme dovnitř nešli, tak nemáme vyzkoušeno. Byla jsem tu jen jako bezdětná a to mě ještě nezajímalo, jestli jsou tu dětské jídelní židle a přebalovací pult a zda je obsluha tolerantní k dětskému způsobu stolování. 🙂 Napište mi to ale klidně úplně dolů do komentáře.

Výlet z Větruše na vodopád pro zdatnější děti

Výlet je dlouhý jen tam 7 kilometrů. K vodopádu existuje i cesta kratší, z Vaňova přes Vrkoč, ale to je krpál a je to taky pro zdatnější. My se sem teprve chystáme.

Procházka k muzeu civilní obrany

Otevřeno je od května do září, od Větruše k muzeu vede naučná stezka, cestu ujdou i menší děti. Veškeré informace najdete tady.

Zajímavost u spodní stanice lanovky

Obchodní centrum Fórum bylo postaveno na náměstí, na kterém stojí kostel Nanebevzetí Panny Marie, který je křivý, což je znatelné hlavně na věži. Stavba se vychýlila při bombardování v roce 1945. Je to čtvrtá nejšikmější věž v Evropě a ta nejšikmější na sever od Alp. Věž je vychýlena a dva metry a jeden centimetr.


7 výhod výletu na Větruši:

logo

Výlety v Ústí a okolí

Město Ústí nad Labem stojí v kopcovitém terénu, takže výhledy jsou tu opravdu pěkné. Vlastně jestli je na Ústí něco fakt krásného, je to příroda a její zvlněnost.

Střekovská vyhlídka

Ta stojí na kopečku uprostřed Střekova, čtvrti na pravém břehu. Přečíst si o ní můžete v našem článku tady.

Erbenova rozhledna

Prima výletem je i procházka na tuto opravenou rozhlednu na severní straně města. Kudy se sem vydat a kdy, to si můžete přečíst tady.

Zoo Ústí nad Labem

Zoo je postavena také na kopci. Náročný terén je využit třeba u skluzavek, které si pamatuji z dětství. V 80. letech to bylo něco neobvyklého a skluzavky mi připadaly velmi dlouhé a některé z nich jsou doteď zachované. Ústecká zoo patří k těm zahradám, na které finance moc nezbývají, ale v posledních letech jsou snahy o vylepšení velmi poznat. Připadá mi, že tu spousta zvířat má velmi malý prostor k životu, ale postupně se to mění.

Jezero Milada

Na tohle velké ústecké jezero už jsem na internetu párkrát narazila (třeba tady na blogu 3dmamablog), ale ještě jsme tu nebyli.

Hrad Střekov

Tak já si myslim, že jsem asi jediný člověk v celém Ústeckém kraji, který rád chodí na výlety a ještě v životě nebyl na Střekově! 🙂 Prý je to tam moc pěkné, obzvlášť s dětmi.

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.