Přírodu v Praze najdete také na naučné stezce se zvláštním názvem NS MČ Praha 9 JV stezka. Stezka je poměrně dlouhá, vede z Hrdlořez přes Vysočany až do Libně a cyklostezka, která tudy vede, je moc pěkná, doporučuji z vlastní zkušenosti na kolo nebo brusle, třeba i s vozíkem.

Tento kout Prahy se ale báječně hodí i pro výlet malého dítěte na odrážedle a nebo pro procházku s kočárkem. Párkrát jsme tu byli a je tu mnoho možností, jak po stezce jít, protože je tu několik paralelních cest.

Nejoblíbenější trasa – procházka s kočárkem nebo s dítětem na odrážedle

Ono je vcelku jedno, kudy půjdete, ale jednu trasu máme oblíbenou:

Doprava do Hrdlořez

  • autem: zaparkovat v Hrdlořezích
  • autobusem: zastávka Pod Táborem
  • tramvají: zastávka Starý Hloubětín, pokud půjdete trasu opačně

Popis procházkového okruhu

První orientační bod je most přes Rokytku, ten přejdeme. Po chvilce chůze se vlevo objeví lávka pro pěší přes Rokytku, u které je moc pěkné hřiště „U schodů“ pro děti cca od 2 let výš. Výhodou je, že hřiště je částečně ve stínu. Pak pokračujeme kolem meandrů až pod železniční most (zábava: nutrie a vlaky).

Za mostem je fajn vydat se prostřední cestou, na konci uhnout doleva podél rybníka a v lesíku se napojit na cyklostezku, což je jediný malinko těžší úsek pro kočárek (zábava: házení kamínků do rybníka). Po chvilce chůze po cyklostezce je třeba sejít na silnici a obejít úsek nesjízdný s kočárkem. Orientačním bodem je restaurace „U dvou smrků“, kde se dá občerstvit a je bezbariérová.

Pak se vydáme po silnici směrem k hlavní, tam uhneme doprava, přejdeme mostek a po této cestě se podél Rokytky vrátíme až zpátky k železničnímu mostu. V této zadní části výletu už jsme párkrát viděli i ledňáčky a dokonce jednou i želvu. Odtud chodíváme po cestě podél chat, je pěkně ve stínu. A cca v půlce přejdeme meandry po lávce. Pak už jen kousek zpět po stejné cestě, kudy jsme přišli.

Trasu jsem vyznačila tady. Je ve skutečnosti dlouhá asi 5,5 km, normální chůzí se ujde za hodinu a půl, pomalou chůzí asi dvojnásobek.

logo

Na inline brusle s kočárkem nebo vozíkem

Trasa vhodná pro brusle vede z pod železničního mostu v Hrdlořezích až k rezidenci Eliška ve Vysočanech. Je dlouhá přesně 3 kilometry, tedy 6 kilometrů tam a zpět. Povrch je hladký a terén téměř rovný, takže pro brusle ideál.

Inline bruslení v Praze se věnuji v tomto článku, mrkněte.

Na kolo i s vozíkem

Z Hrdlořez se dá na kole i s vozíkem dojet klidně až do Troji nebo dál, jede se podél Rokytky.

Procházka z Vysočan do Kyjí

I tohle je moc pěkná trasa. Jde se podél Rokytky až ke Kyjskému rybníku, to se dá zvládnout pěšky s kočárkem nebo i na kole. Kdo chce, může vyběhnout i na rozhlednu Doubravku, jen je jeden úsek těsně před rozhlednou obtížný pro kočárek, na kole s vozíkem bych se sem nedrápala.

Výlet na pěkné dvoupatrové provazové hřiště

Území mezi silnicemi Kolbenova a Poděbradská se v posledních letech mění z průmyslové zóny na oblast plnou bytových domů. Uprostřed zástavby je park Zahrádky, u kterého lze zaparkovat. V parku jsou kromě rybníku s kačenami a fitness stezky i dvě hřiště pro děti. Jedno je z moderního gumového materiálu a hodí se i pro malé děti. Druhé je dvoupatrový lanový hrad, který je určen pro děti od 4 do 12 let, mladší děti smí dovnitř s dozorem dospělé osoby. Děti baví prolézačky, schůdky a skluzavky. Park se zatím (2019) stále upravuje, občas jsou tu k vidění bagry při práci.

Náš tajný tip (momentálně nedostupný)

Co nás, teda hlavně syna, v této oblasti baví, to je tunel pod cyklostezkami. Vede jím i naučná stezka zmíněná hned na začátku článku. Ten je ale momentálně (rok 2019) uzavřen kvůli výstavbě.

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.