Pro rodinné výlety je nejlepší, když si na nich něco pěkného najdou všichni členové rodiny. Někdy vyrazíme na výlet, kde pro ty malé není nic speciálního a děti si vystačí s tím, co nabízí příroda. Schovávají se za stromy, hází šiškami a tak. Někdy se to zase přelije na druhou stranu a procházka je spíš v režii dětí a to byl tenhle případ. Stromovka je velký pražský park a je to skvělé místo třeba na odpolední procházku.

Pár klučičích přání

  • jet na výlet MHDčkem
  • prolézat lanové hřiště
  • zvířátka po cestě
  • letět letadlem nebo raketou 🙂
  • moc nechodit 😂🙈
lanové hřiště stromovka
Nové lanové hřiště kousek od Planetária
logo

Jízda MHD

To je tedy adrenalinový zážitek, obzvlášť, když to nebaví malou sestru, která zatím zvládá cca 30 minut. Ale nabalila jsem jídlo a knížky a vydržela.

K holešovickému výstavišti jsme jeli autobusem, metrem a tramvají, kluk byl nadšený. Nejlepší byla ta tramvaj, protože jsme jeli dvanáctkou, ta ve Stromovce končí. Syna vždycky baví pozorovat, jak řidič zapne nápis „NENASTUPOVAT“ a vybalí si svačinku a noviny.

Příjezd autem

Pokud sem chcete přijet autem, můžete parkovat na placeném parkovišti u zimního stadionu. V ulici za Elektrárnou je pakování nově také placené, do Stromovky se projde pod tratí.

Planetárium a replika přistávacího modulu Apolla 11

Nejprve jsme zamířili k Planetáriu, kde je venkovní výstava pořádaná v rámci výročí 50 let od přistání na Měsíci. Organizátoři vyrobili i krásnou maketu přistávacího modulu, kterou jsme si mohli prohlédnout zvenku. Dovnitř modulu mohou kvůli bezpečnosti děti od deseti let.

Stojí tu i informační panely, které syna (4,5 roku) taky moc bavily. Dozvěděl se třeba, že jeho máma by mohla ještě letět do vesmíru, pouze ale jako astronautka, nikoli jako kosmonautka, Rusové jsou prostě přísnější, jsem na kosmonautku moc vysoká a stará. 🙂

Nové lanové hřiště U Rychty

Hned vedle Maroldova panorámatu (otevřeno v teplých měsících, my jsme hřiště navštívili v prosinci) a vedle nového bistra Artyčok je postaveno nové dvoupatrové lanové hřiště. Je určeno pro děti od 4 do 12 let, mladší dovnitř mohou pod dohledem rodičů. Naše téměř dvouletá dcera v pohodě zvládala první patro, to vyšší pro ni bylo moc těžké. Je tu i pískoviště bez báboviček, lavičky a dva tobogány.

Hřiště je volně přístupné a z cesty vedoucí od tramvaje do Stromovky se k němu dostanete dvěma otevřenými branami. Pokud máte s sebou kočárek, doporučuji jít až tou druhou branou, která je hned za budovou s panorámatem. Nebudete muset sjíždět schody po kolejnici.

Stromovka a procházky

Stromovka je po velké rekonstrukci, která se podle mého vydařila. Líbí se mi staré stromy, nové rybníky a různá posezení. Děti nejvíc zaujaly vodní ptáci. Tu a tam najdete dětské hřiště.

Ve Stromovce s dětmi doporučuju vor na jednom z rybníků, který se po hladině posouvá ručně lanem, správně se mu vlastně říká transbordér. Hodí se to teda pro ty typy dětí, co neskáčou hned do vody jak labrador. 🙂 My k voru chodíme, jen když je poměr dospělých a dětí aspoň 1:1.

Bonus

Stromovka je ze dvou stran sevřena železničními tratěmi, které jsou poměrně frekventované. Koho baví pozorovat projíždějící vlaky, tomu se tady bude líbit!

Občerstvení Vozovna a hřiště u něj

Ve Vozovně se můžete příjemně zahřát a občerstvit se. Mají tu spoustu dětských židliček a akvárium, které je u země, aby děti pěkně viděly na rybky. Nechybí přebalovací pult na WC. Velmi jsme si tu pochutnali na polévce, byla to velká porce za příjemnou cenu 65 Kč. Pozor, platí se jen hotově. V létě je příjemné sedět venku na zahrádce, odkud vidíte na hřiště.

U Vozovny je parádní dětské hřiště, kde si vyhrají zejména menší děti. U našich dětí v oblíbenosti zvítězila malá dětská tramvaj. Najdete tu i prolézačky, houpačky, pomu, podklad je navíc kamínkový.

Z druhé strany Vozovny je ještě jedno hřiště, hodí se spíš pro trochu starší děti.

Mořský svět

Už jsem tu byla za svobodna a bezdětna, tak vím, že tohle je zábava z kategorie „za hodně peněz málo muziky“, ale řekla jsem si, že sem děti alespoň jednou vezmu. Cena mi prostě přijde příliš vysoká, platili jsme asi 500 Kč (1 dospělý + 2 děti). Ale děti nadšené byly a to je hlavní. Z akvárií nejvíc zaujaly ty, které jsou až na zem, takže děti na jejich obyvatele pěkně vidí.

Tohle akvárium je prý největší v ČR, viděli jsme spoustu druhů ryb včetně žraloků, ale i hvězdice a korály. Děti bavila pozemní běhací hra, kterou by bylo prima lépe seřídit. Výstava je dvoupatrová a nahoru se dá kočárek pouze vynést, ale lze ho nechat u šatničky u vstupu. Ani tady se nedá platit kartou, přijímána je pouze hotovost. Naštěstí je bankomat asi 100 metrů odtud u hlavní brány Výstaviště Holešovice. Nechybí tu toalety, ale nevím, zda jsou s pultem. Strávili jsme tu asi 30 minut.

Závěr

Ušli jsme celkem 3 kilometry a měli jsme s sebou i kočárek. Výlet se skvěle hodí i pro děti na odrážedle. Strávili jsme tu krásné dvě hodiny a stihlo se to po školce (vyzvedávala jsem po-o), ještě než se ve čtyři odpoledne setmělo.

Tipy v okolí

Dá se tu bez problémů vykouzlit celodenní výlet. Inspirujte se:

  1. Ze Stromovky se dá dojít až do pražské zoo, Vltavu překonáte přívozem, který jezdí celoročně. Přečtěte si našich „10 tipů před návštěvou pražské zoo“.
  2. Nemusíte jít až do zoo, stačí dojít přes lávku na Císařský ostrov, kde jsou koně.
  3. Poměrně blízko od Stromovky je i Národní zemědělské muzeum a Národní technické muzeum, klikněte a otevřou se vám reporty z našich návštěv těchto pěkných muzeí.
  4. Stromovka je skvělá i pro kola a inliny. Já sama jsem poprvé v životě stála na inline bruslích právě tady. Něco o bruslení s vozíkem pro děti se dočtete tady: 8 nejoblíbenějších tras na brusle v Praze.
logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.