Harasov je rybník na Kokořínsku, nad kterým se z jedné strany tyčí skály. V létě je využíván ke koupání, v zimě se na něm projíždějí bruslaři. Je možno se podél něj projít a nebo se vydat na naučnou stezku, která tu začíná.

Doprava

Jezdí sem autobus ze Mšena a Mělníka. Taky je tu menší parkoviště, které stojí 50 Kč na den, platí se pouze mincemi.

Peníze z parkování se používají k úpravám okolí rybníka a taky se plánuje oprava zdejšího známého hotelu.

Skalní byt Harasov

Ten vás hned zaujme, bohužel není přístupný, dá se dojít jen k vrátkům. Bydlelo se k sklepech, které patřily k hradu, který kdysi stával na skále.

Trasy

Procházka podél rybníka

Podél zadního břehu rybníka je pěkná procházka. Hodí se pro opatrnější děti, je to těžší terén, jde se podél srázu nad rybníkem. Líbily se nám schody s řetězy, lávky a cesta těsně u hladiny. Trasa není vhodná pro kočárky a kola.

Rybník se dá obejít (3 km), ale polovinu cesty se jde po silnici. My jsme se silnici chtěli vyhnout, tak jsme šli tam a zpět po lesní cestě na břehu.

Je fajn tuhle krátkou spojit s dalšími krátkými procházkami – na Kokořín a na Pokličky. Nevýhoda je ta, že každé z míst má své parkoviště, které se platí extra.

Naučná stezka Poklady Harasova

I tahle trasa začíná u rybníka, ale vede směrem do Bosyně. Je taky dlouhá 3 kilometry tam a zpět a její první část je sjízdná s kočárkem. Najdete na ní 6 interaktivních naučných panelů a taky skalní bránu. Otevřena byla v roce 2017.

Leták naučné stezky

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.