Ve Zruči a jejím blízkém okolí se toho dá s dětmi tolik podnikat. Člověk je rád, když se to stihne za den. Bez problémů si tu umím představit prodloužený víkend. Navštívili jsme tři zajímavosti v jeden den a na konec článku jsem přidala doporučení na další místa.

A ještě něco – jídlo jsme si vzali vlastní. Nemám tu žádnou oblíbenou restauraci, kde uvítají i děti, napadá mě jedině Farma Blaník, ale klidně mi napište další tipy, budu ráda.

Vodní dům Hulice

O Vodním domě jsem se dozvěděla na Ověřeno rodiči v tomto článku. Navštívili jsme tuhle hravou i naučnou expozici s našimi dětmi, kterým bylo v té době 1,5 a 4,5 roku a připadá mi, že to tu bude bavit všechny návštěvníky asi od 1 roku. Dům stojí poblíž Vodní nádrže Švihov alias Želivka, která zásobuje vodou část Prahy, ale na přehradu je vstup zakázán.

Ve venkovní části Vodního domu je možno pohrát si s různými vodními prvky a nebo v zadní části nakrmit ryby v jezírku, potravu zakoupíte na pokladně. Pokud chcete navštívit jen venkovní část, je to možné za levnější vstupné. To by byla ale škoda.

Uvnitř jsou prima interaktivní prvky, akvária či ochutnávka různých druhů vody. Děti si mohou vyrobit a pomalovat kelímek na vodu, poslechnout zvuky zvířat, i podívat se mikroskopem na nejmenší obyvatele vodních nádrží.

Na pokladně je možno taky zakoupit drobné občerstvení, ale i různé hry, hračky a knížky, vše na téma voda nebo příroda.

Pro auta je tu parkoviště, jezdí sem i autobus z Prahy Roztyl (jen v pracovní dny), ze Zruče a z Vlašimi.

S dětmi jsme tu strávili asi hodinu.

logo

Dětské hřiště s kuličkovou drahou ve Zruči nad Sázavou

Přejezd z Vodního domu autem trvá asi 10 minut. Doporučuji parkovat v ulici 5. května.

Jedno z největších školních hřišť je zdarma přístupné od března do října 9-17. Najdete zde kromě krásné velké kuličkové hřiště, na kterém je spousta drah a která se hodí pro malé skleněnky. Dále jsou tu i houpačky, prolézačky, skluzavky a další radovánky.

kulickodraha

Občerstvení a dopravní hřiště s půjčovnou kár

Funguje tu taky skromné občerstvení, kde je možno zakoupit i kuličky. A také dopravní hřiště, kde se dají půjčit šlapací autíčka či káry a to za 10 Kč na 20 minut. Helmy tu půjčují také, zdarma, ale doporučuji si vzít helmu svou. V káře zvládnou šlapat děti, které už jezdí na šlapacím kole. Pokud máte ale dítě, které to ještě nezvládá, nebojte, mají tu i dvojkáry, kde šlape rodič nebo starší sourozenec. Pozor, půjčovna kár funguje od konce dubna do konce září. Počítejte s tím, že otevírací doba občerstvení je nepravidelná.

Tohle je zábava klidně na několik hodin. Děti nebyly nadšené, že chceme odejít… Kuličkodráha taky funguje jako skvělá seznamovací věc, hra ponouká děti k vzájemné komunikaci.

logo

Rozhledna Babka

Od dětského hřiště s kuličkodráhou je to k rozhledně asi 3 minuty autem. Parkovat se dá buď u hřbitova, což je ukazateli doporučeno, nebo blíž u silnice, ale tady se vejdou jen asi dvě tři auta.

Pěšky je to pak pár set metrů, od hřbitova tam a zpět 2 kilometry přírodou (podle mě se dá jít i se sportovním kočárkem). Rozhledna je celoročně volně přístupná. Pod ní jsou připravená posezení. Výhled do okolní krajiny je moc pěkný, mě potěšilo, že jsem hned na první pohled poznala Velký Blaník, připadala jsem si jako rozhlednový king. 😉

Kdo by se chtěl projít delší trasou, od vlakového nádraží vede k rozhledně naučná stezka s panely po cestě. Je dlouhá asi 7 kilometrů. Ale pokud jdete s malým chodce, tak se dá zkrátit.

Něco o rozhledně

  • vysoká je 28 metrů, rozhled je z výšky 24 metrů nad zemí
  • 130 schodů
  • nadmořská výška 450 metrů nad mořem
  • otevřena v červenci 2015
  • má tvar šestihranu
  • stavba je dřevěná, schodiště je ocelové
  • nahoře je možno si poslechnout několik zajímavostí o tomto kraji
  • webové stránky rozhledny najdete tady

Další tipy v okolí