Novou naučnou stezkou v Českém Švýcarsku je od roku 2020 i NS Česká silnice. Vede do zaniklé osady Zadní Jetřichovice a má 11 zastavení. Vyrazili jsme sem s tříletou dcerou a protože puťák zatím neujde, naplánovali jsme pouze 2,5 km u Uhlířově domku (tedy tam a zpět celkem 5 km).

Trasa vede po asfaltce z roku 2017, která je pěkně hladká a sjízdná jakýmkoliv kočárkem. Dá se vzít i dětské kolo nebo odrážedlo, ale pozor, stezka vede do mírného kopce, což některé děti otravuje. 🙂

Doprava

  • Busem je to jednoduché, jezdí sem linka z Děčína.
  • Ve Vysoké lípě je parkoviště na křižovatce. Stojí 100 Kč na den a platí se v automatu (možno i kartou). Míst je tu asi 20, volné místo se dá sehnat do cca 11.h, ale je to hodně nevypočitatelné. Stojí tu rovnou tři hospody, bývají tu navíc otevřená i dvě občerstvovací okénka.
  • Komu nevadí zaparkovat trochu dál, ale chce vidět zvířátka, parking je možný i u hotelu Lípa, mají tu koně a oslíky. Parkování je ale podmíněno konzumací. K začátku naučné stezky jděte po žluté.
První část silnice s výhledem na skalní hrad Šaunštejn

Naučná stezka Česká silnice

Prvním zajímavým zastavením stezky je pozůstatek dehtářské pece včetně jeho modelu.

logo

Další zajímavou zastávkou jsou skály, které někomu (třeba našemu dědovi) připomínají slony. Je u nich pěkná dřevěná socha soba.

logo

Na dalším zastavení se dozvíte něco o životě ve střední době kamenné. Jak se žilo, spalo a jedlo? Místo zdobí lávky a další dřevěná socha.

logo

A pak už nás čekal jen zlatý hřeb, uhlířský domek, který si zahrál ve filmu Pyšná princezna. Domek je průchozí. Návštěvníkům se líbí i další povalové chodníky, které chrání vlhkou půdu. Dětem se budou líbit dřevěné sochy medvíďat od sochaře Václava Lemona.

logo

Dále prý na trase potkáte i divoká prasata, bobry a ruského vojáka, naštěstí pouze v dřevěné podobě (doufejme a ťukejme). Jak jsem psala na začátku, my se u uhlířského domku otočili čelem vzad.

Zpátky se s malými dětmi dá jít jen stejnou cestou. Ušli jsme 5 km asi za 2,5 hodiny velmi pomalou chůzí.

Tipy na prodloužení

Šaunštejn s malými dětmi moc nedoporučuji. Tento skalní hrad je poměrně nebezpečný, protože je opravdu hodně členitý, místy se jde po žebříku úzkým otvorem (nic moc ani pro dítě v nosítku). Tak návštěvu zvažte. Já se sem s mými dětmi vydám, až více vyrostou.

Malá Pravčická brána: Ta je odtud ještě kousek pěšky po schodech a její návštěvu doporučuji.

O výletě na Malou Pravčickou bránu a pod Šaunštejn si můžete přečíst tady v našem článku.

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.