Na Šaunštejn a Malou Pravčickou bránu vede nejkratší cesta z Vysoké Lípy, kde se dá zaparkovat na placeném parkovišti u restaurací U nás a U Loupežáku. Tam a zpět je to asi 2,5 kilometru, takže pro malé děti ideální. Část trasy vede po silnici, část po lesní cestě. Jde se stejnou cestou tam i zpět. Kočárek ani kolo bych nebrala, ta poslední část členitější, ale dovedu si vlastně představit dětské kolo ten kousek nést.

Malá Pravčická brána

Šaunštejn

Výlez na tento krásný skalní hrad zvaný Loupežák je pro děti docela obtížný, leze se po žebřících. Ale ani pro dospělé není jednoduchý, člověk se musí protáhnout úzkou štěrbinou. Třeba s dítětem spícím v nosítku sem prostě vylézt nejde. Ale je to nádherný hrad s ještě nádhernějšími výhledy! Momentálně (prosinec 2019) je polovina vyhlídek uzavřena, ale myslím, že to nevadí.

Můj táta mi říkal, že když jsem tu byla asi v pěti letech, říkala jsem mu, že se mi tu líbí a chci tu bydlet. Jak se znám, nechtěla jsem být princeznou, ale spíš loupežníkem.

Šaunštejn

Malá Pravčičká brána

Tenhle přírodní skalní oblouk je mnohem přístupnější, ale člověk při škrabání se nahoru taky použije ruce. Dá se vylézt i nahoru na oblouk, je tu vyhlídková terasa. Bránu si na rozdíl od Šaunštejna matně pamatuji z dětství.

Vyhlídka na Malé Pravčické bráně
logo

Velký prosincový výlet z Mezní Louky

Syna jsem nechala s babičkou doma (cestu by nejspíš neušel) a vyrazila jsem sem s dvouletou dcerou v nosítku, ale malá šla i bezpečnější kousek cesty (asi 2 km) po svých.

Trasa je dlouhá asi 8 kilometrů a vede po červeně značené hřebenovce přes bránu a Šaunštejn. Zpátky jsme šli po žluté údolím a podél silnice. Cesta je dobrá pro větší děti nebo právě pro rodiče, kteří své děti nesou. Malé chodce předškolního věku bych sem netahala.

Výlet nám trval necelé 4 hodiny. Podle mě je ideální nést dítě ty 3 hodiny. Když je výlet delší, je lepší, když si dítě protáhne nožičky, buď vleže třeba na dece nebo když se proběhne. Tenhle výlet by se ale dal stihnout i za 3 hodiny, my jsme se fakt hodně kochali.

Na Mezní Louce se dá parkovat (120 Kč za den) a nebo se sem dá dojet autobusem z Děčína. Na Mezní Louce se dá i občerstvit, třeba U Fořta. Je tu i pěkné dřevěné dětské hřiště ve tvaru Pravčické brány.

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.