Syn jako milovník vlaků zahlédl na obrázku most v Žampachu. Takže námět na další výlet na sebe nenechal dlouho čekat.

Doprava vlakem

Začali jsme na vlakovém nádraží na Zbraslavi a jeli do Jílového u Prahy. Vlak jede podél Vltavy a poté Sázavy, takže zvídavé děti jsou celou cestu přilepené na okýnku. A nejen děti. 😊 Cesta přes Žampašský most, který je druhým nejvyšším kamenným železničním mostem ve střední Evropě, byla opravdu zážitkem.

Výlet přes štoly

Z nádraží v Jílovém u Prahy jsme se vydali po zelené směrem k Sázavě, kde jsme se napojili na žlutou a NS Jílovské zlaté doly. Cesta vede malý úsek po silnici, kde je ale provoz úplně minimální. Po chvíli na vás vykouknou oblouky Žampašského mostu, kde si můžete počkat i na projíždějící vlak.

Když se vydáte dále po žluté, potkáte po cestě 2 štoly – Sv. Josefa a Sv. Antonína Paduánského (více info: http://www.muzeumjilove.cz/stoly/). My se na cestu vydali v pondělí, kdy byly štoly zavřené, tak nevíme, co od jejich návštěvy čekat. I tak je po cestě co pozorovat. Část cesty lemuje malý potůček, potkáte studánku s pitnou vodou.

Dál nás čekalo stoupání k rozhledně Pepř, naší další motivaci. Opustili jsme žlutou značku a po různých cestičkách jsme došli k rozhledně.

Další naše cesta směřovala přes hřiště na kraji města až do centra Jílového, všichni jsme se už těšili na oběd. Po obědě jsme se vydali zpět na nádraží – z centra po stezce Jílovské vyhlídky, která se napojila na zelenou a poté jsme došli až na nádraží. Cesta zpět procházela opět krásnou krajinou.

Veliká houpačka s výhledem

Za zmínku ještě stojí vyhlídka Boží skála, kde je na stromě veliká houpačka, která opravdu láká k zhoupnutí nejen děti. 😊

Tento výlet byl poměrně dlouhý, ale po cestě je pro děti několik motivací. Most – štoly – rozhledna – hřiště – jídlo – houpačka a vlak… Takže jsme se vždy na něco těšili a rozdělili jsme si cestu na menší úseky. Náš téměř tříletý syn cestu ušel po svých.

8 km dlouhou trasu najdete tady: https://en.mapy.cz/s/3vpUH

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.