Dolský mlýn není navštěvovaný jen kvůli této tajemné ruině. Příroda v jeho okolí je nádherná. Údolí je zařízlé do krajiny plné skal a stromů, v řece Kamenici můžete vidět šťavnatě zelené vodní rostliny, ale i mnoho rybiček. Mlýn má i své webové stránky.

Cesty k mlýnu

  1. Cesta z Vysoké Lípy je asi nejkratší, ale zase se překonává větší převýšení. Trasa lze naplánovat jako okruh. Nehodí se pro kočárky ani kolo.
  2. Cesta z Jetřichovic je značená žlutě a dá se po ní jít i s kočárkem nebo na odrážedle.
  3. Dá se sem jít i ze Srbské Kamenice od Ferdinanda, cesta je delší.
  4. Ze Srbské Kamenice od Ferdinanda jsem sem šla několikrát i podél řeky s tím, že v některých částech trasy bylo třeba brodit, což bylo dobrodružné, ale nejsem si jistá, zda je to v současné době povoleno.
  5. Dá se sem jít i přes Růžovský vrch ze Srbské Kamenice, ale to je trasa dlouhá, vhodná pro větší děti.

Doprava

Do Vysoké Lípy, Jetřichovic i Srbské Kamenice jezdí autobusy MHD z Děčína. Ve Vysoké Lípě a Jetřichovicích se dá i parkovat na různých místech a parkování je placené. O víkendech a prázdninách doporučuji přijet brzy, bývá tu plno.

Okružní výlet z Vysoké Lípy k Dolskému mlýnu a zpět podrobněji

Vydali jsme se sem o Vánocích a vybrali jsme tuto cestu, protože je nejkratší (asi 5 km) a protože naše děti baví schody. Nebyl žádný sníh, jen lehce poprchávalo, ale schody neklouzaly. Při náledí sem určitě nedoporučuji jít. U Hotelu Lípa jsme zaparkovali a výjimečně nebylo komu zaplatit parkovné, obvykle se tu platí. U Doláku bylo kvůli počasí méně lidí.

Dolů jsme šli po modré, první část trasy se jde kolem chalup a rybníčku s vodníkem. Zahlédli jsme tu i dvě srnečky. Cesta po schodech je moc pěkná, pětiletý syn ji zvládl na jedničku.

Děti velmi bavilo si Dolský Mlýn prolézat, určitě doporučuji vzít si s sebou svítilnu. Udělali jsme si ještě krátkou zacházku po žluté k prvnímu řopíku (bunkru), ve kterém se světlo také využije a dá se tu vylézt na střechu.

Zpátky nahoru jsme Kostelní stezkou, která je taky krásná. Mám ráda hlavně ten kousek cesty podél Kamenice. Schodů do Lípy jsme napočítali 166.

Zajímavost

Dolský mlýn se objevil v několika pohádkách. Kromě filmů Peklo s princeznou a Ztracený princ si „zahrál“ v Pyšné princezně, což jej proslavilo. Tenkrát to ještě nebyla taková ruina. Filmaři tomu ale trochu pomohli, když jednu z budov ostřelili, protože se jim nehodila do záběru.

Upozornění

Cesta od Královského smrku je dlouhodobě uzavřena, ale nebojte, dá se obejít.

Tip

Jeden z řopíků nedaleko Dolského mlýna byl přeměněn na takové vojenské minimuzeum. Můžete tu obdivovat i dobovou techniku. Webové stránky s informacemi jsou zde. My jsme u něj ještě nebyli.

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.