Toulcův dvůr je centrum ekologického vzdělávání v Praze, kde jsou kromě budov statku i louky a pastviny, les, mokřad a sad. Jeho návštěva může být klidně na půl dne a člověk se docela i projde. Areál je volně přístupný od 8 do 18 hodin, na cestě můžete potkat všechny možné druhy domácích zvířat: slepice, husy, holuby, prasata, králíky, krávy, kozy, ovce a koně. Občas lze zahlédnout i kočky. Zvířata se nesmí krmit, je to tu výslovně zakázáno.

My navštěvujeme „Toulcák“ i s kočárkem, ale upozorňuji, že v jednom místě je cesta velmi strmá a chce to neklouzavou obuv.

Co všechno tu najdete

Ráda s sebou beru i deku a u spodního dřevěného hřiště si děláme piknik. Blízko je i modřad, moje nejoblíbenější místo areálu, kde jsou lávky, po kterých se dá také jít s kočárkem a dají se tu zahlédnout nebo alespoň zaslechnout žáby. POZOR! Mokřad je úplně nově oplocený a vstup do něj je možný pouze po předchozí domluvě.

Tenhle rybníček jsme objevili až při naší asi třicáté návštěvě 🙂

Když přijde velký hlad, je tu skvělá Zdravá jídelna, kde nám vždy chutná (otevřeno 11-18, o víkendu 10-18). Dále je tu i obchůdek s farmářskými výrobky.

Najdete tu mateřské centrum, dvě školky, knihovnu, hostel a obchůdek s květinami.

Toulcův dvůr pořádá během roku i spoustu akcí, jarmarky, masopust, slavnosti. My jsme tu například byli na výstavě ježků a syn si je mohl i pohladit, což se jen tak nepoštěstí.

Doprava:

Jezdím sem buď autem (dá se tu dobře parkovat) nebo autobusem na zastávku Toulcův dvůr. Možná nejčastěji sem ale chodím pěšky z tramvajové zastávky Na Groši, je to pěkná procházka přes Botič, cestou je nová stezka pro bosé chodce. Schody těsně pod Toulcovým dvorem se dají v pohodě obejít okolo po nefrekventované silnici.

Hospůdka na Kačabce

Nejen kvůli mému jménu a názvu tohoto webu musím zmínit i blízkou Putyku Na Kačabce. Na dvorku jsou hry pro děti a dobře tu vaří. Jednou za čas jdeme po návštěvě zvířat a obědě ve Zdravé jídelně do Kačabky na něco sladkého.

Výlet okolo Botiče

Kdo má chuť na delší výlet, dá se dojít k Botiči a projít se po proudu až k rybníku Hamr (3 km) a nebo naopak proti proudu k Hostivařské přehradě (2 km).

Další fotky

Léto na pastvině

Zima v Toulcově Dvoře

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.