Naučná stezka Dubeč – Uhříněves je dlouhá asi 8 kilometrů, vede téměř po rovině a hodí se jak pro malé chodce, kteří jsou schopni 8 km ujít, ale trasu je možno zvládnout i s kočárkem nebo na odrážedle či na kole. Kousek vede obydlenou částí, ale většinu výletu se jde podél rybníků, po louce, lesem či po nefrekventované silnici podél polí.

dubeč
Park plný her v Dubči

Protože je 8 kilometrů pro našeho malého čtyřletého chodce ještě moc, vzali jsme si na pomoc odrážedlo a ujel to v pohodě. Malou dceru jsem nesla v nosítku, ve kterém ji nosím maximálně 3 hodiny a to tak akorát vyšlo. Párkrát jsem ji ale nechala proběhnout. S kočárkem jde výlet taky absolvovat, ale počítejte místy s trochu obtížnějším terénem. Mrkněte ale do mapy, protože některé úzké cesty se dají pohodlně obejít po asfaltkách, kde téměř nikdo nejezdí.

Pozor: Nedoporučuji se na trasu vydat po deštích, je tu hodně bláta, lepší je sem jít až po pár suchých dnech.

Co u našeho syna hodně frčí, to jsou panely naučné stezky, zvlášť jsou očíslované. Tady jich je 15, ale přiznávám, že jsme nenašli úplně všechny. Asi každé malé dítě baví zvířátka. My jsme během naší srpnové návštěvy naučné stezky potkali 8 žab, nejhezčí a největší byl zelený skokan, dále jsme viděli plavat dva hady, zřejmě užovky.

Rybník po cestě

PANSKÁ ZAHRADA DUBEČ

Jde o revitalizovaný park, ve kterém děti zajímá hlavně dětské hřiště a habrové bludiště. Je tu i rybník, různé mostky přes Říčanský potok, rybníček, přírodní amfiteátr, meditační park, vinice a zřícenina tvrze Dubeč, kde je ohniště na opékání buřtů.

PODLESKÝ RYBNÍK A STATEK

Trasa stezky vede podél druhého největšího rybníku v Praze, kterým je Podleský rybník. U něj stojí statek, kde chovají koně, kozy a jeleny milu, kteří v domovině – Číně už vyhynuli.

DOPRAVA

Do Dubče jsme přijeli autobusem MHD, dá se tu u Panské zahrady ale i zdarma zaparkovat, je tu parkoviště. Z Uhříněvsi se dá odcestovat jak autobusy, tak i vlakem, naučná stezka končí kousíček od vlakové stanice. Pokud parkujete v Dubči, z Uhříněvsi do Dubče se dostanete autobusy s jedním přestupem nebo vlakem do Horních Měcholup + busem 240.

OBČERSTVENÍ

V Dubči je mezi prvním a druhým bodem stezky malý obchod s potravinami. Je tu i několik restaurací, ale ty vyzkoušeny nemáme. Potom vede cesta přírodou a není tu možnost občerstvení, tak si určitě něco vemte do batohu. V Uhříněvsi máme osobně vyzkoušené Vietnamské bistro Mr. Pham, kde jsme už štamgasty. Otevřeno je ve všední dny 9-21, o víkendu 10-21 a adresa je Trampotova 69/8, Uhříněves.

TERÁRIUM UŽ NEFUNGUJE!

Pozor, v Dubči bývalo terárium, to bylo ale přesunuto do zooparku za Kolín.

KRATŠÍ VÝLET PRO KRATŠÍ NOŽIČKY:

Procházka Dubčí

Máme vyzkoušený i tuhle příjemnou variantu, která je dlouhá jen 4,5 km, je to okruh a na trase je navíc vyhlídka.

Projdeme se parkem u tvrze, je tu vyhlídka, bludiště, dětské hřiště, meandry Říčanského potoka, jak jsme psali výš. Dále pokračujeme po modré značce okolo rybníku, u kterého je ohrada s ovečkami, dále až k lomu, u toho to „zalomíme“ vzhůru a nahoře čeká vyhlídka na Prahu.

Je to krásná procházka i pro menší dítě jdoucí pěšky, šli jsme těch 4,5 km se čtyřletým dítětem dvě hodiny. Procházka se hodí pro kočárek, z lomu na vyhlídku je to sice strmé, ale dá se to obejít.

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.

Napsat komentář

Close Menu