Autorky: Evča a Kačaba

Pokud sem vyrážíte s malým dítětem, doporučujeme trasu absolvovat s šátkem nebo nosítkem. Pro kočárek to tu není vůbec vhodné. Výlet může zvládnout i zdatnější dítě, které ujde 7 kilometrů a nemá chutě skákat ze srázů. Ale můžete zdolat i jen část okruhu.

albertovy skaly

Dojmy z výletů si tu můžete přečíst od dvou autorek, Evča se sem vydala se svým téměř tříletým synem v létě 2019 a oba šli pěšky. Kačaba tu byla s 1,5 letým synem na podzim 2016 a nesla ho v krosně.

Parkování

Obě jsme se shodly, že pro parkování auta je nejlepší parkoviště U Křížku, ono tu totiž jiné není. Cesta sem autem trvá z Prahy necelou hodinu. MHD sem nejezdí, leda do blízkých obcí.

Evča + pěšky jdoucí tříletý syn:

Albertovy skály

Tento okruh https://en.mapy.cz/s/3vpBO byl náš původní plán. Ale ne vždy se představy naplánované od počítače shodují s realitou. Albertovy skály jsou opravdu krásné a určitě stojí za to, ale doporučuji je spíše pro starší děti (někde doporučují spíše až pro školní děti, což jsem se dozvěděla až po našem výletu).

Já se na cestu vydala s ani ne tříletým synem. Miluje vyhlídky, skály a z tohoto výletu byl nadšený.

Nutno však dodat, že velká část cesty je po velmi úzkých pěšinách, kde „není prostor šlápnout vedle“. Jsem zvyklá se synem lézt na rozhledny i s vědomím, že cesta dolů mu bude trvat věčnost, ale zde jsem chvílemi osobně měla obavy. Spoustu úseků je nutné jít za sebou a dítě držet za ruku, některé úseky slézáte po kamenech a držíte se přidělaných řetězů. Proto nám cesta trvala opravdu dlouho a nakonec jsme vše přehodnotili a ušli jen tuto část: https://en.mapy.cz/s/3vpDZ

Musím podotknout, že mé vnitřní obavy byly opravdu jen mé a syn si výlet neskutečně užil. Tolik housenek a brouků, krásných výhledů a pikniků na skalách jsme dlouho nezažili.

Pokud budete mít cestu kolem, určitě doporučuji alespoň tuto trasu: https://en.mapy.cz/s/3vpEx na dvě krásné vyhlídky, které zvládnou i malé děti.

Trasy nejsou vhodné pro kočárky.

Z Albertových skal jsme vyrazili na oběd do Sedlčan (cca 12 minut autem) a po obědě vyrazili ještě omrknout skanzen Vysoký Chlumec (cca 10 minut autem ze Sedlčan).

logo

Vysoký Chlumec

Skanzen uchovává cenné památky venkovské architektury, které dokládají vývoj lidového domu od poloviny 17. do počátku 20. století na území Středočeské pahorkatiny a ve středním Povltaví.

Ve skanzenu jsou 2 prohlídkové okruhy. Volná prohlídka (40 Kč dospělí) a komentovaná (60 Kč dospělí). Vybrali jsme si komentovanou prohlídku a udělali jsme dobře. Na této trase se podíváte, jak fungovala vodní pila či vodní mlýn. Dostanete se do interiérů, kde děti vidí, jak se dříve žilo, jak se např. pekl chleba, mlelo obilí apod. Pokud by to děti nebavilo, kdykoli se můžete trhnout a baráčky si prohlédnout samostatně, jen se nedostanete do interiérů. Když syna daný baráček nebavil, vyběhli jsme ven, pozorovali jsme „co kde lítá“ a poté se opět připojili.

logo

Kačaba s 1,5 letým synem v krosně:

Albertovy skály

Mapu našeho výletu najdete tady. Okruh je značený jako naučná stezka a je z něj mnoho nádherných výhledů na Vltavu. Prošli jsme jej na podzim a doporučujeme to stejně, protože tam je mnoho listnáčů a barvy byly úchvatné.

Šli jsme s 1,5 letým dítětem, které v bezpečných částech chvílemi ťapalo a zbytek se neslo v krosně, ergonomické nosítko s dítětem na zádech by bylo ale mnohem lepší, protože je na tomhle výletě potřeba vidět pod nohy, občas si pomůžete rukama a hlavně je třeba dobrá rovnováha. My jsme tenkrát chůzi s krosnou testovali, obvykle jsem nosila v ergonomickém nosítku. Celý okruh nám trval 4 hodiny a já pochybuji, že se dá jít pomaleji. 😀

Svačinku vemte s sebou, poblíž není žádné občerstvení, jen příroda.

Na výlet rádi vzpomínáme, byla tu úžasná atmosféra. Trasa není jednoduchá, na své si přijdou ti, co mají chuť na sportovnější výkon. 😉

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.