České středohoří je dobře dosažitelné jak autem po dálnici D8 (cca 50 minut), tak i vlakem (cca 1,5 hodiny). Je tu kromě mnoha dávno vyhaslých sopek i dost hradů nebo zřícenin – například Ostrý, Oparno, Košťálov, Skalka, Kalich, Panna, Oltářík a Kostomlaty. Jsou z nich všech úplně skvělé výhledy a celkově mi tenhle kraj připadá dost opomíjený, což má jednu velkou výhodu, není tu moc lidí. Tak třeba vás navnadím k návštěvě! 🙂

Pohled na Milešovku ze zříceniny hradu Ostrý

Na vlastní kůži vím, že se dá zvládnout za jeden den i více zřícenin. Ty obvykle děti velmi baví, hlavně kamení, schody a prolejzačky, jen je potřeba myslet na bezpečnost. Na tyto výlety si přibalte svačinu a pití. Osobně mám nejradši návštěvu všech vrcholů v srpnu kvůli množství motýlů. Krásné je ale i jaro, nadchne třeba sledování dubnových deštíků v dálce, ale takové podzimní barvy taky nikdy nezklamou.

KOŠŤÁLOV

Výlet na tuto zříceninu se dá při troše fantazie uskutečnit i s kočárkem nebo s odrážedlem. Ze Sutomi, kde doporučuji parkovat (nebo sem je možno dojet autobusem z Lovosic), vede kousek pod zříceninu lesní asfaltka dlouhá asi 1,5 kilometru. Posledních 400 metrů se pro kočárek ale nehodí, tak buď se dá kočárek odložit někam stranou nebo ho zkusí vytlačit na vršek nějaký silný jedinec.

Parkovat lze až u lesa, vřele doporučuji nezajíždět za závoru, i když bude otevřená, pak se vám nemůže stát jako nám, že ji lesníci zavřou a nebudete se mít s autem jak dostat z lesa. Ještě bych chtěla dodat, že tam zákaz vjezdu nebyl, jinak bychom dál samozřejmě nejeli.

Celkově je výlet dlouhý tam a zpět asi 5 kilometrů a je to tak na 1,5 hodiny normální chůzí. Jde se stejnou cestou tam i zpět.

Hrad je opuštěný od 16. století. Jeho pozůstatky je možno prolézt a výhledy z něj si určitě užijete. Stejně jako pro ostatní zříceniny platí i tady dávat pozor na děti, ať se jim něco nestane…

logo

SKALKA

Tohle je pidivýlet na 20 minut. Zřícenina je volně přístupná. Hodí se zastavit se tu, až pojedete okolo, třeba z Košťálova na Oltářík. Zaparkovat lze hned kousek pod hradem. Z hradu se teda dochovala jen věž, ale za návštěvu to stejně stojí kvůli krásných výhledům. Výlet se nehodí pro kočárky.

Hned vedle stojí i zámek, ten je ale nepřístupný. Dojet se sem dá i hromadnou dopravou – z Lovosic jezdí do Vlastislavi autobus. Na obrázku je věž Skalky. Na druhém obrázku je výhled ze Skalky: vlevo od mé hlavy je Košťálov a vpravo je Házmburk (o výletě na Házmburk se můžete dočíst zde).

Výhled ze Skalky, vlevo Košťálov, vpravo Házmburk
logo

OSTRÝ

Další zříceninou, kde můžete žasnout nad výhledy, je Ostrý. Zaparkuje se poblíž „Kocourkov – rozcestí“ a jde se po modré tam i zpět celkem 2 kilometry, výlet je to asi na 45 minut normální chůzí. Nehodí se pro kočárky. Pokud sem chcete přijet hromadnou dopravou, můžete se přiblížit z Lovosic do Kocourkova autobusem. Na obrázku je zleva Milešovka a Ostrý.

Vpravo Ostrý, vlevo Milešovka
logo

OPARNO

A tohle je moje oblíbená trasa pro děti. Dojet se sem dá autem a zaparkovat buď v obci Oparno nebo u Černého Mlýna, pokud zde budete konzumovat. Ale dá se sem dojet i vlakem z Lovosic za 11 minut. Kromě občerstvení s možností venkovního posezení je v Černém Mlýně i pěkné dětské hřiště a ohrada s kozami.

A teď jsou tu tři možnosti:

1. trasa přes zříceninu, která je volně přístupná a je z ní i výhled do okolí, po zelené k Oparenskému Mlýnu a údolím zpátky po modré – tato varianta se nehodí pro kočárky a odrážedla. Trasa je dlouhá asi 2 kilometry, takže ji ujdou i malí chodci.

2. trasa pro kočárky a odrážedla – jděte od Černého Mlýna k Oparenskému a zpět stejnou cestou, tedy po modré.

3. trasa pro kočárky a odrážedla – zaparkujte v Lovosicích, dojeďte vlakem do Oparna, odtud podél vody až do Žernosek a odtud vlakem zpět do Lovosic. Trasa je dlouhá asi 4 kilometry. Je to příjemná cesta údolím.

logo

KALICH

Tato zřícenina leží na rozdíl od předchozích na pravém břehu Labe. Parkuje se velmi dobře u hřbitova Třebušín, ve stínu je tu plácek pro auta návštěvníků Kalicha a z Třebušína sem vedou i nápomocné ukazatele na parkoviště. Do Třebušína také jezdí autobusy z Litoměřic. Výlet lze naplánovat jako okruh. Cesta je docela kamenitá, výlet s kočárkem by byl dost náročný, ale ne nemožný. Trasa je dlouhá 4 kilometry, doporučujeme ji jít po směru hodinových ručiček a určitě si ji nezkracujte, minuli byste totiž hospůdku Pod Kalichem, která je tu vyloženě pro turisty a cykloturisty, dá se tu dobře najíst a napít. Výlet jsme s malým turistou, který šel celou cestu po svých, ušli pomalou chůzí za 2,5 hodiny.

Nezdolali jsme zatím Oltářík, Pannu a Kostomlaty. Tak snad letos! 🙂

A co jižní část Českého středohoří?

Tip na prodloužený víkend v jižní části – v tzv. Lounském středohoří najdete tady.

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.