Tyhle dva pozoruhodné útvary najdete v Českém Krasu. Aksamitova brána a Jelínkův most se nalézají asi 200 metrů od sebe a jsou docela dobře dostupné, jen přímo u útvarů je třeba zvýšené opatrnosti, obzvlášť s dětmi.

Vydali jsme se k nim od Koněpruských jeskyní, kam jezdívá autobus a nebo je tu pro auta připraveno parkoviště, které je v teplejších měsících placené. Výlet je dlouhý asi 5 kilometrů a lze jej prodloužit, o tom píšu na konci článku.

Aksamitova brána
Skrz propadlinu jeskyně stihl vyrůst strom

Aksamitova brána

Aksamitova brána nebývala vždycky bránou, ale původně to byla jeskyně, která se jednoho dne propadla. Podobný útvar takovéto velikosti nenajdete široko daleko, jedná se o největší bránu na území Českého krasu. Je tvořena z vápence. K této propadlé jeskyni se vážou různé pověry a tajemné historky.

Aksamitova brána

Brána byla původně nazvaná Zlatá, nové jméno dostala po Janu Axamitovi, lékaři a archeologovi, který zde prováděl průzkum.

Na dně se nachází otvor a této jeskyni se říká Ve Vratech.

Jelínkův most

Tento útvar je označován jako most, brána nebo taky okno. Je k němu těžší přístup než k Aksamitové bráně. Vysoká je asi 6 metrů a široká maximálně 1 metr. Jmenuje se podle archeologa Břetislava Jelínka, který v této oblasti pátral v polovině 19. století. Most je součástí Národní přírodní památky Kotýz.

Poblíž je i nepřístupná Děravá jeskyně. Jeskyní je ostatně v této oblasti víc a byly v nich nalezeny důkazy o pravěkém osídlení.

Jelínkův most

Jak jsme šli my

Vyrazili jsme sem den před Silvestrem, bylo ale sucho a teplota jen kolem nuly. Vůbec to po cestě neklouzalo a nebylo tu ani bláto. Od Koněpruských jeskyní se jde k branám stejnou cestou tam i zpět, ale jiná paralelní cesta tu taky je, to je info pro ty, kdo stejně jako my dávají přednost okruhům, vše jsem zakreslila sem do mapy.

Kočárky sem brát nedoporučuji, odrážedlo nebo dětské kolo si představit umím, ale pár krátkých úseků by se muselo nést.

Trasa byla dlouhá něco přes 5 kilometrů a syn, kterému je skoro 5 let, to ušel bez problémů, dvouletou dceru jsem celou cestu nesla, ale jsou tu docela dlouhé úseky, na kterých by se mohla bezpečně proběhnout.

Občerstvení

V zimě jsou jeskyně i občerstvení zavřené, měli jsme jídlo s sebou.

Výlety v okolí, možnost prodloužení trasy

Koněpruské jeskyně vás určitě taky hned napadly. V zimě tu hnízdí netopýři, taky se dovnitř nesmí, ale v jiné měsíce jsou jeskyně přístupné. Je potřeba zvážit, jestli je návštěva jeskyní vhodná pro děti. V horkém létě tu mohou děti prochladnout, tak jim vemte mikiny. Většinu menších děti prohlídka jeskyní prostě a jednoduše nebaví.

Naučná stezka Zlatý kůň se vyloženě nabízí, my ji navštěvujeme nejradši v létě, kdy je tu velké množství kytiček. Jsou odtud pěkné výhledy a stezka prochází i tunelem a okolo jeskyně Chlupáčova sluj. Výlet je pak dlouhý asi 8 kilometrů.

Trasa se dá prodloužit i na Koukolovou horu, kam se doporučuji kvůli kytkám vydat hlavně na jaře, dělá to pak asi 10 kilometrů, tak to je už pro větší…

U jeskyně Chlupáčova sluj
Výhled do velkolomu Čertovy schody, vrch je Zlatý kůň
Pro zajímavost. Takhle vypadá výhled z kopce Zlatý kůň směrem na velkolom. Někde vpravo je vyhlídka z předchozího obrázku.

Velkolom Čertovy schody hyzdí tuto krásnou přírodu a to nejen vizuelně, ale i emisemi a hlukem. Přírodu tu ničí ale i návštěvníci sešlapem. Na druhou stranu jsou tu snahy o zachování stepi a lesostepi a tak se tu občas pasou ovce a kozy, spásání je pro step nezbytné.

Výlety v širším okolí

Zajímavý je výlet na Tetínské vyhlídky, o kterém píšu tady.

Dalších pár tipů na výlety najdete v rubrice Český kras a Křivoklátsko.

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.