V lužních lesích u Obříství je na přelomu února a března vždy nádherně nasněženo, kvetou tu totiž chráněné sněženky a jsou jich tisíce. Lesy poblíž soutoku Labe s Vltavou patří do přírodní rezervace Úpor a rozkládají se na obou březích Labe.

Pro začátek mi dovolte dvě upozornění:

  • Sněženky jsou jedovaté a to i na kůži.
  • V době výkvětu sněženek se rodí všechna možná mláďata a to včetně divočáků.

Kudy kam na sněženky k Obříství

Procházka je to po rovině, jde se po asfaltové cestě podél Labe, pro kočárek je to jako dělané. Ale pokud se chcete procházet mezi sněženkami, nechte kočárek doma a nebo počítejte s tím, že nahlédnete jen na okraj lesa. Je potřeba si dávat pozor, abyste na květiny nešlapali, v některých místech to není nic jednoduchého při tom množství. Terén je v lese pro kočárky místy těžký (úzké, větve přes cestu).

Pokud byste chtěli výlet, kde jsou také lány sněženek a lze jít celou cestu s kočárkem nebo můžou jet děti na dětském kole, mrkněte na tenhle výlet do Dobříňského háje poblíž Roudnice nad Labem.

Starý jez – zajímavá technická památka

Doprava

V Obříství se dá parkovat hned u vody, na začátku asfaltky. Z Prahy sem dojedete přibližně za půl hodiny.

Do Obříství také jezdí autobusy z Prahy nebo Kralup, cesta trvá asi 50 minut. Okolo zámku, který je veřejnosti nepřístupný, se dostanete k vodě.

Kudy kam

Pak se vydejte směrem ke starému jezu, uvidíte ho od auta a pak pokračujte dále k elektrárně, což je asi 700 metrů dlouhá cesta. Les u elektrárny je plný sněženek. V něm nemůžete zabloudit, je totiž ze všech stran obklopený vodou. Kromě sněženek se tu velké množství šnečích ulit, které se líbí většině dětí. V tuto dobu kvetou i další rostliny. Děti bude nejspíš bavit i házení kamínků do řeky, to u nás funguje vždycky na 100%. Procházka je to přibližně na hodinu.

Když na mapu kliknete, otevře se vám v novém okně

Pokud byste rádi trošku větší výlet na kole, dá se odtud dojet až k soutoku Labe a Vltavy. Cesta tam i zpět je dlouhá asi 13 kilometrů a trvá normální chůzí asi 3,5 hodiny, na kole asi hodinu. Dá se jet/jít tam i zpět podél Labe nebo je tu více cest i lesem. Pozor, cesty lesem na mapy.cz občas neodpovídají realitě.

Občerstvení

Otevřeno každý den by měla mít Cukrárna u Sikorek, kterou vyzkoušenou nemám, ale budu moc ráda, když mi dáte vědět dojmy. Adresa je Svatopluka Čecha 18, Obříství.

Ještě malou poznámku… Jestli budete chtít sněženky fotit, vezměte si nějaké horší nebo voděodolné oblečení. Nejlepší totiž je si k záběru lehnout a zem bývá v tu dobu dost podmáčená. Přeju pěkné fotoúlovky!

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.

Napsat komentář