V lužních lesích u Obříství je na přelomu února a března vždy nádherně nasněženo, kvetou tu totiž chráněné sněženky, jsou jich tisíce a tvoří bílé koberce. Lesy poblíž soutoku Labe s Vltavou patří do přírodní rezervace Úpor a rozkládají se na obou březích Labe.

Pro začátek mi dovolte dvě upozornění:

  • Sněženky jsou jedovaté a to i na kůži.
  • V době výkvětu sněženek se začínají rodit všechna možná mláďata včetně divočáků (ty většinou březen až květen).
logo

Kudy kam na sněženky k Obříství

Parkovat lze u přístaviště. Odtud vede k lesu pěší asfaltka, která je super i pro vozidla všeho druhu. Hned na začátku cesty vítá návštěvníky dětské a fitness hřiště. Dá se na nich pohrát i v únoru.

Pokud chcete jít v lese až přímo ke sněženkám a máte s sebou kočárek, doporučuji u fotbalového hřiště přejít lávku a vydat se vpravo, lesní cesta je tu širší, mapa cesty pro kočárek je zde. Dětské kolo nebo odrážedlo buď vezmete do ruky a nebo mohou namakanější potomci zkusit jet i dál.

Pokud vozidlo nemáte, klidně můžete dojít podél vody až k novému jezu a teprve tam se ponořit do lesa (mapa pro chodce zde). Pěšiny tu někdy bývají v pohodě, že se dá projít okruh právě k fotbalovému hřišti, ale při naší poslední návštěvě (2023) tu bylo dost popadaných stromů a nebylo snadné kytky nepošlapat.

Pokud byste chtěli výlet, kde jsou také lány sněženek a lze jít celou cestu s kočárkem nebo můžou jet děti na dětském kole, mrkněte na tenhle výlet do Dobříňského háje poblíž Roudnice nad Labem, ale upozorňuji, že tady taky záleží na aktuálním stavu kácení, kdy pak bývají cesty rozryté od traktoru a bahnité.

logo
logo

Doprava

V Obříství se dá parkovat hned u vody, na začátku asfaltky. Z Prahy sem dojedete přibližně za půl hodiny.

Do Obříství také jezdí autobusy z Prahy nebo Kralup, cesta trvá asi 50 minut. Okolo zámku, který je veřejnosti nepřístupný, se dostanete k vodě.

Procházka nám obvykle zabere 1 – 2 hodiny.

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.