Pro naši další dovolenou v rakouských Alpách jsme vybrali Tyrolsko, konkrétně oblast okolo vesniček Serfaus, Fiss a Ladis. Dětem je 3 a 6 let, kočárek ani nosítko už nepoužíváme a co se týká vzdáleností, tam jsme na minimu, ideální délka tras je okolo 3 – 4 kilometrů. Pojďme se podívat, co všechno jsme v tomto nádherném koutu Alp navštívili.

logo

Doprava autem

 • Cesta nám z Prahy trvala asi 9 hodin včetně přestávek.
 • Jeli jsme přes Mnichov, což mělo výhodu tu, že jsme nepotřebovali kupovat rakouskou dálniční známku. V Rakousku se dálnice potká jen na pár kilometrů a tuto část lze objet.
logo

Slevové karty

S ubytováním můžete obdržet i slevové karty v ceně. My jsme dostali dva druhy:

 • permanentka na lanovky v Serfaus – Fiss – Ladis
 • Sommerkarte – slevy na koupaliště a další aktivity

O ubytování podrobněji píšu na konci článku.

logo

Opatření proti covidu (srpen 2021)

V ubytování chtěli vidět potvrzení o testování s negativním výsledkem nebo certifikát úplného očkování.

V prostorech s vyšší koncentrací lidí (například ve frontách na lanovku) byl potřeba respirátor. U malých dětí nejsou vyžadovány.

Co se týká hospod, tak ty v lyžařské oblasti Serfaus – Fiss – Ladis to mají udělané tak, že se prokážete negativním testem nebo očkováním v první z hospod, dostanete na ruku pásku a v dalších hospodách už jen ukazujete pásku. Malé děti se neřeší. V hospodách mimo oblast se ukáže očkovací certifikát nebo potvrzení o nedávném očkování s negativním výsledkem.

logo

Den 1

Rašeliniště Pillermoor

Chodníčky, lávky, terasy, panely naučné stezky i pro děti, rozhledna. Možnost návštěvy i s kočárky a invalidní vozíky. Parkoviště je zdarma. Trasu dlouhou 3 kilometry jsme zvládli za 2,5 hodiny. Šli jsme sem po přívalových deštích a cesta byla místy dost mokrá, tak jsme doma pak sušili boty. Nadšení z celého výletu veliké!

Naturparkhaus Kaunergrat

Restaurace s terasou (lehce vyšší ceny, ale lahoda), dětské hřiště za budovou, interaktivní muzeum přírody a venku vyhlídka do údolí. Parkoviště též zdarma. Možno vše navštívit s kočárkem.

Cestou do apartmánu jsme ještě zastavili v Riedu:

Bibis Märchenwald

Pohádkový les. Parkování možno dole u řeky Inn v Riedu zdarma. Na toto hřiště se jde do kopce, po cestě jsou různá zastavení. Je tu varianta cesty i pro kočárky. Více informací (hlavně mapa) na webu nebo v infocentru.

logo

Den 2

Fiss a Ladis

Autem jsme dojeli ke spodní stanici Ladis (bezplatné parkoviště, kde bylo vždycky dost volných míst), pak jsme vyjeli lanovkou do Fiss, lanovkou Schönjochbahn I. a II. na vršek. Zde je samoobslužná restaurace Bergdiamant, důlní hřiště „Kinder-Bergwerk“ a stezka plná her „Goldener Mann-Weg“ na horu Zwölferkopf (2596 metr n.m.), kde je i vyhlídková plošina a zrcadlová kostka. Je to tam a zpět asi 3 kilometry s převýšením 150 metrů.

Důlní hřiště Kinder-Bergwerk:

Stezka Goldener Mann-Weg:

Projít se dá i na Schönjoch a k jezerům Speichersee Frommes. Naše děti by to neušly. Je to ideální výlet pro rodiče s dětmi v nosítku / krosně nebo pro zdatnější děti.

Pak jsme sjeli lanovkou zpět do Fissu a vydali se do Ladisu k autu pěšky, je to mírně z kopce asi 4 kilometry. Cestou potkáte:

 • jezero Wolfsee, kde je dětské hřiště včetně vodních prvků a malá rozhledna
 • indiánskou vesničku Indianerdorf – uvnitř pár her

Obojí je volně přístupné kdykoliv.

Po cestě je možností občerstvení vícero. Vypíchla bych stánek se zmrzlinou (Café Krismer) poblíž lanovky ve Fissu.

logo

Den 3

Serfaus

Autem se dojede na hromadné parkoviště u spodní stanice U-bahn, což je místní metro. Nahoru k lanovce můžete jet i autobusem po povrchu. Ty jezdí častěji a rychleji, ale jsou plnější. Děti si vybraly metro. 🙂

Lassida

Lanovkami Komperdellbahn a Lazidbahn se vyjede na Lassidu (Lazidkopf 2346 metrů n.m.). Zde jsou kromě výborné hospůdky s terasou a obsluhou i tři dětská hřiště:

 • Kuličkodráhy na střeše hospody. Na kuličky je tu i automat na euro. Pokud si chcete vzít kuličky svoje, tak vězte, že nejlepší jsou klasické skleněnky.
 • Velké pískoviště pro malé paleontology. V písku jsou ukryty různé zkameněliny. Nechybí erární košťátka, lopaty a lopatky.
 • Lávové hřiště. Červená mulč označuje lávu. Jestlipak se dokážete dostat na druhou stranu bez spadnutí do lávy?

Dá se odtud jít i na blízké vrcholky. S dětmi se dá zvládnout ten nejbližší. Cesty vedou až na místní třítisícovky Hexenkopf a Furgler, ale to je pro pořádné horaly.

Pak jsme se lanovkou vrátili do mezistanice. Najdete tu několik hospůdek, třeba u Schalber Alm mají různé druhy domácích zvířátek, některé drbatelné, a dětské hřiště.

Murmliwasser

Velké dětské hřiště včetně mnoha vodních prvků. Možnost občerstvení. Je hodně oblíbené a tak je tu ta nepříjemná věc, že tu bývá moc lidí. Další mínus vidím v členitosti podzemních tunelů, školkové děti se tu lehce ztratí a mohou panikařit. V našem případě jsem teda panikařila jen já. 🙂 Hlavně že jsme se v pořádku našli. Vodní hrátky byly pro děti zábavné. Líbilo se jim třeba rýžování zlata, v písku byly ukyty zlatě obarvené kamínky.

Z hravých stezek je tu Murmliweg a Piratenweg, nevyzkoušeli jsme. Pro starší je pěkná stezka Six-Senses.

Dojít se dá i na blízký vrchol Alpkopf, na který též vede lanovky ze Serfaus. Je tu bobová dráha a další velké dětské hřiště u jezera Speicherteil Hög, kde jsou též vodní prvky.

logo

Den 4

Zase Fiss

A hurá zase do Fissu. Zaparkovat se dá kousek od lanovky. A nebo sem můžete přijet lanovkou z Ladisu, jak jsme si oblíbili my.

Lanovkou Möseralmbahn jsme vyjeli do zábavního parku Sommer-Funpark Fiss. Některé atrakce jsou zdarma (zookoutek s možností hlazení zvířat, vodní park, skákací boule), některé placené (bobová dráha Fisser Flitzer, trampolíny, jízda na nafukovačce a mnoho dalších), vstupenky se prodávají u centrální kasy. Opět tu bylo obrovské množství lidí a to já moc nezvládám. Bála jsem se o děti. Navštívili jsme pár atrakcí, šli na oběd do místní samoobslužné hospody a pak hurá pryč po bobové dráze zpět do Fissu.

Bobová dráha Fisser Flitz

To byla asi nejzábavnější atrakce celé dovolené. Tak ji popíšu trochu blíž. Ve dnech, kdy je vyšší návštěvnost, můžete po koupi vstupenek čekat třeba 2,5 hodiny, než přijdete na řadu. Jak to zjistíte? Paní u pokladny vás rovnou upozorní, jak dlouho budete asi čekat. Také dostanete pořadové číslo. Aktuální pořadové číslo, které má jít na dráhu, svítí nad pokladnou na velkém displeji, na který od ostatních atrakcí vidíte.

My jsme si koupili lístek a šli si v klidu dát oběd, číslo bylo vidět i zevnitř hospody.

 • Přímo u bobů jsou zaměstnanci, kteří vám pomohou s nasednutím a připoutáním. Měli jsme vždy štěstí na milou Češku.
 • Děti smí jezdit na bobech samy od 7 let a 140 cm. Pokud je dítě mladší nebo menší, jede s rodičem a neplatí.
 • Dráha je dlouhá a po cestě jsou na ní třeba tunely s mlhou, sochy zvířat, dinosaurů a pirátů, měřič rychlosti a pod.

Hexenweg – čarodějnická stezka

Čarodějnice obrátily celou chaloupku vzhůru nohama a všechny věci z ní zvětšily! 🙂

V infocentru ve Fissu si můžete zakoupit pracovní sešit s nálepkami. Šetrnější variantou je nainstalování herní aplikace. V obou případech na Hexenweg hledáte odpovědi na různé otázky a taky po cestě sbíráte písmenka a při správné tajence snad i něco dostanete u lanovky (to se nám nepodařilo zjistit).

Stezka má tedy čarodějnické téma. Pokud máte obavu, že se děti budou bát a pak v noci budit hrůzou, tak vás můžu uklidnit, že stezka je spíš pohádková. Není tu nic strašidelného. Tohle jsem zjišťovala předem, protože se chci vyspat. 🙂

Stezka vede z mezistanice lanovky Schönjoch do mezistanice lanovky Sonnenbahn Ladis-Fiss. Celá vede mírně z kopce. Dlouhá je asi 3 km a šli jsme ji 3 hodiny. Ujdou ji děti tak od tří let. Nehodí se pro kočárek. Po cestě jsou hospody na začátku, uprostřed a na konci.

logo

Den 5

Kaunertal Straße

Po předloňském krásném zážitku z vysokohorských silnic v Korutanech (Malta Hochalmstraße a Nockalmstraße) jsme museli navštívit i místní Kaunertal Straße. U vjezdu se zaplatí mýtné (asi 25 eur na den za osobní auto). Návštěvníci dostanou i mapku, kde je vyznačeno, co vše lze okolo silnice navštívit. Připraveny tu jsou výlety různých obtížností. Po cestě je i několik hospůdek.

Zážitkem je samotná jízda autem. Cestou je třeba zvládnout 29 vlásenek a převýšení 1400 metrů. Jízdu jsem si užila a jsem překvapená, že nikomu z osazenstva našeho vozidla nebylo špatně. 🙂

Návštěva Itálie

Nejprve jsme vyjeli až na nejvyšší parkoviště, kde je také jedna restaurace (samoobslužná) a dětské hřiště. Odtud se dá lanovkou Karlesjochbahn vyjet na vyhlídku, která stojí přímo na hranici s Itálií, do které je i pěkný výhled. Nachází se ve výšce víc jak 3 tisíce metrů nad mořem. Děti to tu ale moc nebavilo, tak to byla krátká návštěva. Vzhledem k vysoké ceně lanovky (22 eur za dospělého) návštěvu s malými dětmi asi ani moc nedoporučuji. Leda je něčím zabavit a v klidu se kochat… Dá se tu koupit i čaj, kafe a nebo paňáčka.

Prohlídka ledovce zevnitř

Co děti ale bavilo, to byla prohlídka útrob ledovce. K ledovci dojdete od parkoviště asi za 20 minut. Je to volně dostupné místo. Baterky nepotřebujete, vnitřek je osvícený. Trasa je udělaná jako okruh. Dovnitř doporučuji bundu a něco nepromokavého na hlavu, protože tu ze stropu kape voda. V létě tu prý pořádají komentované prohlídky, my jsme ale byli vděční, že lze jít dovnitř i bez průvodce. Okruh jsme si dali rovnou 2x a strávili jsme uvnitř asi 20 minut. Venku se dá na ledovec i sáhnout.

Procházka okolo jezera Weißsee

Popojeli jsme s autem směrem zpátky dolů a zaparkovali u Bílého jezera. S dětmi jsme ho obešli asi za 45 minut. S kočárkem lze jít jen část okruhu.

Výlet k Seeles Seen

Zaparkuje se na parkovišti Riffeltal. Jde se po úbočí až k několika jezerům. V jezírkách bylo moře pulců. Moc pěkné byly i výhledy na okolní hory a ledovec.

logo

Den 6

Ráno jsme jeli zopakovat důlní hřiště a bobovku do Fissu.

Soutěska Raduschlklamm

Odpoledne jsme se ale vydali autem směrem na jih. Nad obcí Pfunds je divoká soutěska Raduschlklamm. Je volně přístupná. Divokou vodu doprovází stezka, která asi 10x křižuje vodu mostkem. Když dojdete až nahoru na rozcestí, můžete jít zpět po červené kolem kostela s krásným výhledem. Stezka je ale dost dlouhá, asi 8 kilometrů, cesta nám trvala 3,5 hodiny. Pokud tolik neujdete, jednoduše se ve vhodnou chvíli otočte zpět.

Kromě divoké vody, vodopádků a mostků tu není nic zajímavého, moc se sem do přírody nezasahovalo, což se mi líbí. Výhodou je to, že tu moc lidí nepotkáte, jak to bývá u placených a „profláklých“ soutěsek.

Parkuje se zdarma u hřbitova ve městě. Dá se sice vjet až téměř ke vstupu do soutěsky, ale tady se parkovat nesmí, jak píšou na webovkách.

logo

Koupání

Možností koupání je v tomto koutu Alp více. Nám se líbilo hned u prvního jezera a už jsme jinam nejezdili. Šlo o jezero / přírodní koupaliště v Riedu. Pár informací:

 • Se sommerkartou je sem vstup zdarma.
 • Jezero má pozvolný vstup.
 • Nechybí tu občerstvení a dětské hřiště. Jedno dětské hřiště je i mimo areál a je nové.
 • Je tu taky velká široká skluzavka, kam smí děti od 7 let / plavci. Když jsme přišli během horkého rána, nebyl na ní skoro nikdo a se synem jsme si ji užili. Během dne už tu byl nával starších dětí. Hloubka u dojezdu je asi půl metru.
 • Teplota vody v jezeře byla nižší, ale dalo se to. Já jsem neotužilá citlivka a zvládla jsem to. Plavat se dá třeba na ostrov uprostřed jezera.
 • Je tu i půjčovna šlapadel a paddleboardů.
logo

Mapa výletů

Mapka obsahuje námi navštívené a doporučené výlety v rakouských Alpách. Dovolenou v Serfaus – Fiss – Ladis najdete v levé / západní části mapy.

logo

Co jsme nestihli

 • Soutěsky
 • Stezka podél vodního kanálu Kaunerberger-Wasserweg
 • Lanovkou nad Fendels na hřiště Sattelboden (chalupa, hřiště, zábavné hry)
 • Erlebnispark Hög v Serfaus (další bobová dráha a velký dětský park u jezera)
 • Vodní svět / dětské hřiště Nauderix Goldwasser nad městem Nauders
 • Hrady Landeck, Ladis, Berneck a Bideneck; pevnost Altfinstermünz
 • Venkovní koupaliště: Prutz, Pfunds, Landeck
 • Lanový park Pfunds přímo nad řekou Inn (od 8 let nebo 130 cm)

Když to tak čtu, tak bychom ještě týden nebo dva snesli. 🙂

logo

Ubytování

Nocleh se dá najít přímo v horských vesničkách Serfaus, Fiss a Ladis. Já jsem ale vybrala ubytování v údolí a v soukromí a to poblíž obce Tösens nedaleko Riedu. Byl to přibližný střed mého itineráře. K cílům jsme to měli všude asi půl hodiny autem. Apartmán lze najít po názvem „Sabine Schranz“ a nachází se v domě, ve kterém žijí i domácí.

Apartmán má kromě obývací části s kuchyňským koutem prostornou koupelnu se sprchovým koutem a dvě ložnice s manželskými postelemi. S sebou jsme si sem přivezli cestovní zábranu na postel a stoličku do koupelny a ocenili jsme to. Lze si objednat i ranní donášku pečiva. Domácí fungují jako infocentrum a jsou moc milí. Na zahrádce s chodníčky žije ještěrka, u sousedů mazlivé, ale ne vlezlé kočky.

logo

Kde jsem brala inspiraci na výlety

Děkuju za inspiraci! 🙂

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.