Milešovka a Lovoš jsou asi nejznámějšími vyhaslými sopkami Českého středohoří. Je jich tu ale mnohem víc a mám je moc ráda.
Navštívené sopky Českého středohoří:
- Milešovka
- Lovoš
- Radobýl
- Plešivec
- Chmelník
- Boreč
O sopkách Rané, Milé a Oblíku mám článek zvlášť tady, užili jsme si tu celý prodloužený víkend.
O zříceninách Českého středohoří píšu extra v tomhle článku.
Milešovka
- Nejvyšší hora Českého středohoří s výškou 836 m n.m.
- „Hromová“ nebo „Bouřková“ hora – nejvíce blesků v ČR za rok
- „Královna Českého středohoří“
- Na vršku je meteorologická observatoř a rozhledna (vysoká 19 m)
- Občerstvení: restaurace a bufet
- www.milesovka.cz
Kudy vzhůru
Cest vede na Milešovku několik. Má oblíbená trasa je následující: parkování v Bílce (velké parkoviště kousek před obcí; my jsme neplatili, ale slyšela jsem, že někdy tam parkovné vybírají), po červené nahoru, zpět po modré, žluté a pak po neznačené cestě přes pastvinu. Cesta je kamenitá, nevhodná pro kočárek. Je dlouhá 6 kilometrů a protože je do kopce, málokterý malý chodec ji ujde, je potřeba ho aspoň občas poponést. Trasu najdete tady.
Startovat se dá i z obce Milešov, kde je také parkoviště zdarma a vyloženě pro návštěvníky hory. Výhoda: u parkoviště je dětské hřiště Nevýhoda: je třeba zdolat větší převýšení a trasa je strmější. Jde stejnou cestou tam i zpět.
Lovoš
- dvojsopka s nadmořskou výškou 570 metrů n.m.
- Velký a Malý Lovoš (zvaný Kybička)
- občerstvení: bufet
Kudy vzhůru na Lovoš
Cest vede na Lovoš několik. Kdybych měla vybrat úplně nejlepší trasu, kde se toho dá vidět nejvíc, tak bych dojela k Černému mlýnu autem nebo vlakem (stanice Oparno, vlak sem jede z Lovosic 11 minut), u mlýna se dá občerstvit, pohrát si na hřišti a navíc je tu ohrada s kozami a ovcemi. Pro Oparenské údolí připravím extra článek, je to totiž super procházka s kočárkem nebo odrážedlem. Ale dneska jdeme na sopku, že jo.
Pokračujeme do Oparna (na silnici je malý provoz) a odtud hurá vzhůru po naučné stezce na Panenské kameny (doporučuji neminout, je tu pěkná vyhlídka). Na vrchol Lovoše ráda chodím po zelené značce, kde má příroda takový stepní charakter, protože sem během roku praží víc slunce.
Na vrcholu se dá během letní sezony občerstvit, ale počítejte s jídlem typu párek či klobása, my si vždycky bereme jídlo vlastní. Otevírací dobu se dočtete zde: https://www.chata-lovos.cz/. Rozhled si užijete z terasy, kam se dá jít celoročně kdykoliv.
Trasa na Lovoš je dlouhá od Černého Mlýna necelé 4 kilometry a trvá to asi 2-3 hodiny. Děti, které toho moc neujdou, můžete poponést například v nosítku, pro kočárek je trasa nevhodná.
Dolů doporučuji jít po modré, od sedla po žluté do Oparenského údolí a pak kousek k mlýnu. Je to asi 4 kilometry a ujde se to za 1,5-2 hodiny.
Výlet doporučuji zařadit v létě, to je tu totiž hodně motýlů! 🙂
Trasa zde: https://mapy.cz/s/3iUs3
Boreč
Tento zajímavý vrch si vysloužil samostatný článek:
Nejzajímavější zimní výlet – dýmající kopec Boreč
V budoucnu doplním:
- Radobýl
- Plešivec
- Chmelník
Kam bych se chtěla podívat:
- Bořeň
- Kozí vrch u Mojžíře
- Vrkoč s Vaňovským vodopádem
- Sedlo
- znovu Panská skála u Práchně
Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.