Z České Lípy vedou dvě pěkné cyklostezky, každá jiným směrem a každá vede jinou přírodou. Na mapě je najdete jako stezky Varhany a Vlčí důl. Obě stezky byly vytvořeny z nepoužívaných železničních tratí a tak je stoupání poměrně mírné a cesty vedou přírodou a nejezdí po ní auta.

Českolipsko je jedním z mých nejoblíbenějších krajů. Najdete tu nejrůznější skalní útvary, louky i lesy a různé vodní zajímavosti. V plánu tu mám týdenní dovolenou, ale už teď vím, že nestihnu ani zlomek toho, co bych tu chtěla vidět. Tyhle stezky bych určitě zahrnula do itineráře.

Během našich návštěv jsme fotili hlavně naše krásná těla, haha, takže fotek ke zveřejnění mám fakt málo, ale věřte mi, že tu je neobyčejně krásně.

Stezka severozápadní: Z Manušic na Varhany

Tahle stezka vede mírně do kopce (celá překonává převýšení asi 300 metrů) a vine se podél luk, na kterých se pase dobytek. Jsou odtud parádní výhledy na přírodu a malebné chaloupky, člověk si připadá jak někde na Moravě nebo v jižních Čechách.

Doprava, parkování a trasa

Obvykle sem jezdím autem, parkuji v Manušicích. Odtud je to na Varhany 14 kilometrů, trasa vede tudy. Dá se ale začít i v České Lípě u železniční stanice Střelnice, kde je u židovského hřbitova parkoviště, pak je stezka dlouhá 18 kilometrů. A to v obou případech mluvím o cestě tam. Zpátky se jede po stejné cestě a je to z kopečka. Dá se jet i jinudy, ale to je buď terénem nebo po silnici.

Na cyklostezce najdete různá občerstvení v závislosti na počasí a ročním období, u některých jsou i hry pro děti.

Naše zkušenosti

 • na kole sama: kopce nemám ráda, ale tohle šlo
 • na kole s vozíkem Chariot a s dítětem: do kopečka docela fuška
 • dítě na kole: dítě zvládne některý z krátkých úseků
 • na bruslích: jeli jsme pouze část, dolů se to rozjíždí v několika prudších úsecích, chce to umět brzdit
 • na bruslích s vozíkem s brzdou: jela bych jen jednu část, sjezdy jsou s brzdou úplně v pohodě
 • s kočárkem: krásné, ale musí se dávat pozor na bruslaře a cyklisty

Čím blíž k České Lípě, tím je terén rovnější.

U Varhan vede cesta kousíček po silnici.

Zajímavost

Varhany se objevily v pohádce Pyšná princezna:


logo

Stezka jihovýchodní: Inline stezka Vlčí důl

Tahle krásná stezka vede téměř po rovině podél meandrů řeky Ploučnice. Do ulice Česká se dá přijet autem a nebo sem jezdí i autobus MHD. Stezka spojuje Českou Lípu s Vítkovem a je dlouhá 4,5 kilometru (tam a zpět 9 km). Pokud sem jedete na kole, je možné si cestu prodloužit a nebo dokonce naplánovat delší okruh, my jsme jeli nazpátek kolem Žižníkovského rybníka, dá se tam jet i s Chariotem.

Občerstvení tu za naší návštěvě ještě nebývalo, jídlo vemte raději s sebou.

Zajímavost

Zdejší příroda je krásným příkladem nivy. Je to plochá louka podél řeky, bohatá na rostliny, zejména dlouhé trávy a byliny. Podle ní se jmenuje i sýr niva – je zelený stejně jako příroda v nivách.


Naše zkušenosti

 • na kole sama: rovina a možnost prodloužení, krása
 • na kole s vozíkem Chariot a s dítětem: paráda
 • dítě na kole: dítě stezku zvládne tak od 4 let
 • na bruslích: nádhera, pohoda
 • na bruslích s vozíkem s brzdou: taky pohoda
 • S kočárkem: krásné, ale musí se dávat pozor na bruslaře a cyklisty
logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.