Zámecký park u zámku Průhonice je národní kulturní památkou a je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO. Je překvapivě rozlehlý, protéká jím Botič, který tu vytváří meandry a rybníky, a najdete v něm velké množství stromů a rostlin. My jsme se sem vydali po delší době v prosincový všední den. Spoustu informací se dozvíte na stránkách zámku.

průhonice

Doprava

Přijet se sem dá z Prahy autobusem, třeba z Opatova.

U obou vchodů do parku jsou placená parkoviště. My jsme parkovali u hlavního vchodu, platí se 30 Kč za hodinu při odjezdu a pozor, je potřeba mít připravené mince. Ale věřím, že bankovky vám kdyžtak rozmění u pokladny parku, ta je hned vedle.

Zámek Průhonice

Vstupné je 50 Kč, děti platí až od šesti let snížené vstupné. K pokladně se jde po schodech. Já jsem přijela do Průhonic s kočárkem sama a dcera by venku před pokladnou sama brečela, tak jsem kočárek vynesla. U pokladny dostanete i plánek s doporučenými trasami.

Do parku můžete i se psem na vodítku, i ten platí symbolické vstupné.

Na nádvoří je krásná vyhlídka na jeden z rybníků, jen pozor, zábradlí je poměrně nízké. Od úterý do neděle v zámku funguje i kavárna.

Bývají tu také různé akce a výstavy. Zámek je oblíbeným svatebním místem.

Pozor, kola jsou v areálu zakázána, nikde jsem nenašla info, že by měla odrážedla výjimku.

logo

Tři procházkové okruhy

Modrý okruh – 2,5 km

Ten je podle mě úplně ideální, pokud s vámi půjdou pěšky ti nejmenší. Trasa je na 1-2 hodiny.

Žlutý okruh – 5 km

Doporučuji na procházku s kočárkem, lepší je ale kočárek sportovního typu. Trasu by ušlo i cca pětileté dítě, ale v areálu nejsou pro takhle malé děti žádná hřiště ani naučná stezka.

Dětem bych sem vzala nějakou outdoor hru, třeba výletnické bingo nebo něco podobného. Na cestách potkáte orientační body, které jsou očíslované od 1 do 37, takže kdo má dítě se zájmem o čísla, toho by mohlo bavit pomáhat najít cestu podle mapky a čísel. Na pokladně mají k dispozici i nějaké hry pro děti přímo udělané pro tento park (hrací karty a průvodce po památkách pro děti).

Ušla jsem tuhle trasu za 1,5 hodiny, pokud se chcete víc kochat, počítejte se 2-3 hodinami.

Červený okruh – 10 km

Tento okruh vás provede celým parkem a je dlouhý 10 kilometru, takže se hodí buď pro starší děti nebo jako delší procházka s kočárkem. Ujde se mým odhadem normálně rychlým krokem asi za 3 hodiny, procházkovým tempem spíš za 5-6 hodin.

logo

Gloriet – jedna z nejstarších rozhleden v ČR

Chátrající vyhlídka byla opravena a v roce 2012 otevřena veřejnosti. Sice z ní není žádný úžasný výhled, ale líbí se mi cesta k ní, ale i stavba, schodiště totiž obkružuje budovu zvenku.

Pár informací o rozhledně

  • postavena cca kolem roku 1830
  • 39 schodů
  • výška rozhledny i vyhlídkové terasy, která je na střeše: 8 metrů
logo

Co mě potěšilo na naší prosincové návštěvě

  • Že jsme tu byli skoro sami
  • Že jsme potkali dva ledňáčky
  • Že jsem se ztratila (mám velmi dobrý orientační smysl a tohle se mi moc nestává, takže mě to pobavilo)
ledňáček

Jak jsem se ztratila, haha:

Tip na občerstvení v okolí

Kousek od hlavního vchodu je Pizza Coloseum, která je prima hlavně proto, že je tu větší dětský koutek. Pět minut odtud je ale i obchod s potravinami.

Výlety v okolí

To je jasné. Doporučuji návštěvu blízké Dendrologické zahrady, ta je otevřena ale jen po část roku. Je to mé oblíbené místo, které je trochu víc zajímavé pro děti. Přečíst si o této zahradě můžete tady. Průhonice, to jsou prostě parky plné květin a stromů.

Co mám určitě v plánu, to je jít odtud podél Botiče po červené turistické cestě směrem k soutoku s Vltavou.

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.