Železniční trať mezi pražským Smíchovem a Jinonicemi patří k jedné z nejkrásnějších, co se týká cest vlakem po Praze. Tomuto úseku se přezdívá pražský Semmering podle rakouské trati poblíž stejnojmenného města, kde vlaky jezdí mnoha tunely a po viaduktech. Nechybí tam ani velké množství zatáček (přesněji řečeno oblouků) a nádherných výhledů, charakteristické je i prudké stoupání a okolní skály. V některých věcech je pražská trať trochu podobná té rakouské.

Chtěla bych ještě říct, že uznávám, že tohle žádný výšlap, rozhodně ne na pohorky, když jsme dohromady ušli jen pár kroků a jinak si vezli zadky v motoráčku, ale kdo by chtěl jízdu Semmeringem spojit s nějakým výletem, nějaké tipy najde na konci článku.

Pražský Semmering na Wikipedii – klik zde

logo
Motoráček Krokodýl

Kdy je možno se Semmeringem svézt?

  1. Se synem jsme vyrazili na vánoční jízdu motoráčkem Krokodýl těsně před svátky. Jednalo se o ojedinělou akci, ale měla úspěch, takže je možné, že se z ní stane tradice. Jelo se z Prahy hlavního nádraží přes Smíchov, Žvahov, Jinonice, Cibulku, Stodůlky až na Zličín s tím, že tunelem se jede hned na začátku mezi hlavákem a Smíchovským nádražím.
  2. I přes rok je možno si užít výlet historickou soupravou a to o víkendech a svátcích. Vláček jede po stejné trase jako ten vánoční.
  3. Jezdí sem i běžná linka během všedních dnů, která jezdí z hl. nádraží až do Hostivic či do Rudné.
Výhled na Prahu z mostu u Výtoně

Jízdenky

Pokud jedete běžným spojem nebo víkendovým motoráčkem, vyřešíte jízdné následujícími způsoby:

  • Platí zde průkazky a lístky pro pražskou MHD s tím, že na hlavním nádraží se lístky označují už v hale, v ostatních stanicích se označují na nástupišti a nebo platí lístky označené v jiném dopravním prostředku MHD.
  • Jízdenku koupíte i na pokladně nádraží.
  • Lístek si můžete koupit i přímo ve vlaku, ale bude to s přirážkou (cca 40 Kč).
  • Pozor neplatí zde lístky zakoupené pomocí SMS a doprovod dítěte do 3 let nemá jízdu zdarma.
  • Další info najdete tady.

My jsme jeli se soukromým dopravcem KŽC (Klub železničních cestovatelů), u pokladny hlavního nádraží nebylo možné jízdenky zakoupit, ale je tam speciální pokladna dopravního podniku, kde lístek koupíte a nebo ho můžete zakoupit v některé z místních trafik či automatů a označit ho v hale. V tomto vánočním speciálu bylo možné lístek koupit u vlakvedoucího bez přirážky (32 Kč za 1,5 hodiny jízdy).

Vánoční výzdoba motoráčku

Pražský Semmering a výhledy

Místa s nejhezčími výhledy jsou ta vpravo a po směru jízdy. Uvidíte odtud Hradčany z mostu a pak celé město na dlani mezi Žvahovem a Jinonicemi. Pěkný je i park Cibulka.

Pohled na Pankrác

A co malí cestovatelé?

Syn vlaky zvládá asi od 2,5 let a asi tak od 4 let ho to baví víc. Dceři jsou necelé dva roky a tu bych sem nevzala – to by bylo za trest a nepomáhá ani jídlo nebo cestovní hry či knížka. Záleží prostě na povaze a věku jednotlivých dětí, jestli už jízdu ocení.

Pražský Semmering převáží i kočárky, dětská kola, odrážedla, koloběžky i kola pro dospěláky a to zdarma.

Cesta zpátky

Výlety v okolí stanic Semmeringu

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.