Železniční trať mezi pražským Smíchovem a Jinonicemi patří k jedné z nejkrásnějších, co se týká cest vlakem po Praze. Tomuto úseku se přezdívá pražský Semmering podle rakouské trati poblíž stejnojmenného města, kde vlaky jezdí mnoha tunely a po viaduktech. Nechybí tam ani velké množství zatáček (přesněji řečeno oblouků) a nádherných výhledů, charakteristické je i prudké stoupání a okolní skály. V některých věcech je pražská trať trochu podobná té rakouské.
Chtěla bych ještě říct, že uznávám, že tohle žádný výšlap, rozhodně ne na pohorky, když jsme dohromady ušli jen pár kroků a jinak si vezli zadky v motoráčku, ale kdo by chtěl jízdu Semmeringem spojit s nějakým výletem, nějaké tipy najde na konci článku.
Pražský Semmering na Wikipedii – klik zde
Kdy je možno se Semmeringem svézt?
- Se synem jsme vyrazili na vánoční jízdu motoráčkem Krokodýl těsně před svátky. Jednalo se o ojedinělou akci, ale měla úspěch, takže je možné, že se z ní stane tradice. Jelo se z Prahy hlavního nádraží přes Smíchov, Žvahov, Jinonice, Cibulku, Stodůlky až na Zličín s tím, že tunelem se jede hned na začátku mezi hlavákem a Smíchovským nádražím.
- I přes rok je možno si užít výlet historickou soupravou a to o víkendech a svátcích. Vláček jede po stejné trase jako ten vánoční.
- Jezdí sem i běžná linka během všedních dnů, která jezdí z hl. nádraží až do Hostivic či do Rudné.
Jízdenky
Pokud jedete běžným spojem nebo víkendovým motoráčkem, vyřešíte jízdné následujícími způsoby:
- Platí zde průkazky a lístky pro pražskou MHD s tím, že na hlavním nádraží se lístky označují už v hale, v ostatních stanicích se označují na nástupišti a nebo platí lístky označené v jiném dopravním prostředku MHD.
- Jízdenku koupíte i na pokladně nádraží.
- Lístek si můžete koupit i přímo ve vlaku, ale bude to s přirážkou (cca 40 Kč).
- Pozor neplatí zde lístky zakoupené pomocí SMS a doprovod dítěte do 3 let nemá jízdu zdarma.
- Další info najdete tady.
My jsme jeli se soukromým dopravcem KŽC (Klub železničních cestovatelů), u pokladny hlavního nádraží nebylo možné jízdenky zakoupit, ale je tam speciální pokladna dopravního podniku, kde lístek koupíte a nebo ho můžete zakoupit v některé z místních trafik či automatů a označit ho v hale. V tomto vánočním speciálu bylo možné lístek koupit u vlakvedoucího bez přirážky (32 Kč za 1,5 hodiny jízdy).
Pražský Semmering a výhledy
Místa s nejhezčími výhledy jsou ta vpravo a po směru jízdy. Uvidíte odtud Hradčany z mostu a pak celé město na dlani mezi Žvahovem a Jinonicemi. Pěkný je i park Cibulka.
A co malí cestovatelé?
Syn vlaky zvládá asi od 2,5 let a asi tak od 4 let ho to baví víc. Dceři jsou necelé dva roky a tu bych sem nevzala – to by bylo za trest a nepomáhá ani jídlo nebo cestovní hry či knížka. Záleží prostě na povaze a věku jednotlivých dětí, jestli už jízdu ocení.
Pražský Semmering převáží i kočárky, dětská kola, odrážedla, koloběžky i kola pro dospěláky a to zdarma.
Výlety v okolí stanic Semmeringu
- Půl dne na Smíchově – spojit jízdu Pražským Semmeringem s návštěvou Království železnic je stylové
- Dívčí hrady – travnatý kopec s výhledy
- Procházka Prokopským údolím
- Výlet na rozhlednu Cibulka
- Řepská naučná stezka (dojdete až k rozhledně s tobogánem, o naší návštěvě píšu tady)
Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.