Adršpašské a Teplické skály, Broumovské stěny atd., to jsou skalní útvary v oblasti Broumovsko. Vydali jsme se sem s dětmi (3 a 6 let, oba chodí do školky) na letní dovolenou a rádi s vámi budeme sdílet, co jsme za týden stihli, co doporučujeme, ale také to, co jsme nestihli.

Kvůli členitosti terénu a našim dvěma malým chodcům jsme nevyhledávali trasy vhodné pro kočárek. Možnost vzít kočárek najdete v informacích u výletu.

Kamenná brána

1. Teplické skály

Nádherný výlet, kde nebyly davy lidí. Pro tříleté dítě to může být dlouhé, poslední 1 km jsme dceru nesli „na koně“. Celkem jsme ušli 5 km za 5 hodin včetně různých přestávek, kdy se děti půl hodiny hrabaly v písku nebo pozorovaly ropuchu a tak. Po cestě jsou naučné panely, na kterých se myslí i na děti. Vstup do skal je zpoplatněný.

Na mapách najdete tuto trasu po názvem NS Teplickým městem.

Parkoviště u vstupu do Teplických skal nebylo plné a to byl prázdninový den. Platí se u vjezdu asi 150 Kč na den. Okolo parkoviště se dá najíst ve třech podnicích.

Zřícenina hradu Střmen – jít či nejít

Cestou je možno udělat krátkou zacházku na zříceninu hradu Střmen. Jde se na ni po schodech a po žebříku a podle mého názoru to lze s malými dětmi vynechat. My jsme to zvládli, ale já jsem se bála. Má to smysl se staršími dětmi. Pokud se sem chcete přesto podívat, doporučuji jít nahoru v době, kdy tu nejsou lidi, jinak hrozí strkání. Brzy ráno nebo později odpoledne už tu nikdo nebývá.

Teplické skály
logo

2. Zřícenina hradu Skály alias Bischofstein alias Bišík

Jestli mám vybrat ten nejhezčí výlet, který si nejvíc užijí malé děti, pak je to Bišík! Na mapách značeno jako NS Skály Bischofstein. Jezírko s vážkami, mraky borůvek, zajímavá zřícenina, možnost vyškrabat se na věž na pěkný výhled (vhodné pro ty opatrnější). Občerstvení v restauraci. Parkuje se podél silnice v lese. Jezero se dá obejít s kočárkem, na zříceninu se s ním ale nedostanete.

Bišík
logo

3. Adršpašské skály

Profláklá masovka, je tu holt krásně. Doporučuji se sem vydat mimo sezónu, v sezóně hned ráno nebo později odpoledne. Pomůže asi i špatné počasí. Pokud jdete v oblíbený čas, tak to chce předem připravit mysl. Jezdí sem lidé, kteří do přírody nechodí téměř nikdy a dalo se vidět věci, které by se v národní přírodní rezervaci dělat neměly, místní ochránci tu mají plné ruce práce. Mně nejvíc vadilo strkání se. Když si člověk okolní návštěvníky odmyslí, musí uznat, že příroda je tu opravdu nádherná. S dětmi rozhodně doporučuji plavbu na jezírku, výklad pobavil.

Parkoviště i vstupné se v současné době rezervuje předem na webových stránkách Adšpašských skal. Byla tu stanovena hodinová kapacita, která je prý i znatelná. Já bych ji potřebovala asi 10x nižší ještě. 🙂

Co se týká jídla, okolo vstupu se toho dá najít víc. Velké rychlé občerstvení umí všechny možné, i cizokrajné pokrmy, nic moc zdravého tu ale nemají.

Adršpašské skály se dají navštívit i s kočárkem. Dojdete až v Malému Adršpašskému vodopádu a stejnou cestou zpět. Pískovna s kočárkem obejít nejde.

Trasu jsme s dětmi pomalým tempem ušli za 5 hodin, dalo by se i za 3 až 4 hodiny.

Pískovna v Adršpašských skalách
logo

4. Kamenné hřiby a Kamenná brána

Auto se za poplatek nechá na parkovišti Slavný, kde mají u map a infotabulí i houpadla pro děti. Paní prodává i něco málo z občerstvení, větší možnost jídla tu není, takže to chce velkou sváču do batohu.

K Hřibům je to krátká procházka, od nich se dá ještě dojít i na vyhlídku. To by byl výlet maximálně na hodinu, teda pokud nepočítáte zaseknutí se v borůvčí.

Dá se jít i na Kamennou bránu, což ujdou spíš až školáci. Dceru jsme museli nést asi 2 kilometry, ale zvládlo se to. Celkem je výlet dlouhý asi 6 kilometrů a šli jsme ho 4,5 hodiny. Potkali jsme málo lidí. K bráně se jde stejnou cestou tam i zpět.

Kamenné hřiby
logo

5. Farma Wenet

Zoopark u Broumova je s malými dětmi skoro nutnost. Měly z něj velkou radost. Chovají tu zejména mnoho druhů ovcí, ale také lamy, velbloudy, osly a další spoustu zvířat. U pokladny můžete koupit i pytlík s krmením, ideální je vzít každému dítěti jeden. Dá se tu sehnat i nějaké to malé občerstvení. V areálu jsou tři hřiště. Webové stránky Farmy Wenet najdete zde.

Osli na farmě Wenet
logo

6. Broumov – klášter a hřiště s mostkem

V Broumově jsme navštívili:

 • Klášterní zahradu – pěkné, ale nic zvláštního pro děti, jen pár oveček
 • Hřiště v parku Alejka s dlouhou skluzavkou a lanovým mostem – děti nadšené, hlavně z louže 🙂
 • Restaurant Střelnice, kde nám nebezpečně chutnalo, velmi doporučujeme

Parking zdarma: „Kostelní náměstí“, u Střelnice se dá taky parkovat.

Navštívili jsme i místní nemocnici. Ač byly sestřičky moc milé, návštěvu vám samozřejmě nepřejeme. My jsme sem zajeli na testy na covid.

Park Alejka
logo

7. Hvězda a Kovářova rokle

Až téměř ke Hvězdě se dá dojet autem, je tu parkoviště. Kdyby bylo plné, můžete zaparkovat na parkovišti v Hlavňově a ke Hvězdě se nechat vyvézt busem. U Hvězdy se můžete pokochat výhledem a najíst. Restaurant má ceny vyšší, ale venku je i venkovní okénko s udírnou, kde jsou ceny již lidové.

Pak jsme se vydali na výlet přes Skalní divadlo a Supí hnízdo a zpátky přes jeskyni Kovárnu (pro mě naprostý top celé dovolené) a po zelené zpět na parkoviště Hvězda. Děti bavil členitý terén, spousta schodů, ale i různé lávky.

Trasu dlouhou 2,5 km jsme ušli za 3 hodiny.

Jeskyně Kovárna
logo

8. Místní rozhledny

Výhledy z místních rozhleden stojí za to:

 • Na Větrné horce (hospůdka se zahrádkou s pískovištěm, parkuje se u ní, ale je tu jen pár míst)
 • Na Signálu (větší parkoviště, žádné občerstvení)
 • Čáp (nestihlo se, ale doporučilo mi to více lidí)
 • Žaltman (nestihlo se)
Na Větrné horce
logo

9. Ostaš a Sluj Českých bratří

Stolová hora Ostaš se potýká s kůrovcem, ale díky tomu si odtud užijete výhledy a prohlédnete skály. Ve skalním městě se dá i ztratit, ty šipky jsem nepochopila. Pěkný nenáročný okruh.

Procházka do Sluje Českých bratří je trošku krkolomější, ale to děti právě bavilo.

 • Parkuje se za poplatek na parkovišti Ostaš.
 • Ráda bych vypíchla občerstvení v osadě, kterou potkáte cestou. Velmi jsme si pochutnali. Mají tu i pěkné hřiště pro děti.

Kočičí hrad jsme už nezvládli, to proto, že jsme měli středeční krizi = únavu a taky že přišel slejvák, který nebral konce. Tak příště!

Ostaš
logo

10. Police nad Metují: Muzeum Merkur a minizoo u kláštera

V Muzeu Merkuru se nejvíc libily dvě herničky (jedna merkurácká, druhá dřevěná) a dvě železnice s jedoucími vláčky. Prý stojí za návštěvu i Muzeum papírových modelů, které je hned vedle, nestihli jsme. Parkuje se zdarma u autobusového nádraží za muzey.

Zdejší zahradnictví u kláštera má na pozemku i pár zvířátek – poníka, beránka, nutrie a králíčky. Není to v moc pěkném stavu. Naše děti tu bavilo zejména běhací kolo à la „křeček“ a houpačka na stromě. Parkování je u zahradnictví zdarma. Otevírací doba na webovkách neodpovídala skutečnosti, tu správnou mají napsanou na vratech, tak to můžete risknout po cestě okolo.

Muzeum Merkuru
logo

Co jsme nestihli?

 • Křížový vrch – tento výlet doporučují Ověřeno rodiči zde
 • Polsko: Błędne Skały a další skalní útvary za hranicemi
 • Hrad Adršpach (tedy jeho zřícenina) a zámek Adršpach
 • Měděný důl Bohumír
 • Pevnosti, bunkry a sruby
 • Kočičí skály a hrad u Ostaše
Běhací kruh v zahradnictví u kláštera
logo

Co navštívit cestou tam nebo zpět?

My jsme po cestě navštívili Safari ve Dvoře Králové. Východní Podkrkonoší ale nabízí mnohem více míst, které baví rodiny s malými dětmi. Přečtete si je v našem článku 7 výletů ve východním Podkrkonoší. Po cestě je i Český ráj, tak pokud už vaše děti v autě nespí, můžete vybírat i tady.

Safari Dvůr Králové
logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.