Ráda jezdím na bruslích. Nemám moc kočárkové děti, ale když povyrostly, začaly být v kočárku spokojenější, takže jsem mohla vyrazit na brusle i s nimi. Třeba tímto článkem někoho z vás inspiruju k projížďce i na jiné trase, než na které je zvyklý. Tak pojďme s dětmi v kočárku nebo třeba na kole na brusle:
Modřanská stezka
- Trasa vhodná pro brusle vede od podolské porodnice na Zbraslav.
- Dlouhá je 12 km (24 km tam a zpět).
- Povrch je na většině délky pěkný, někde je cesta širší, někde užší, některé části trasy vedou po poměrně hladké silnici, je tu i několik kopečků, na kterých se využije brzda na kočárku.
- Podél cesty lze potkat velké množství dětských hřišť a různých posezení a občerstvení, například U Posledního Kelta (má otevřeno celý týden už od 10), zážitková restaurace na lodi Rosmarina (bývalý Port62), Vodpočívárna se skákacími boulemi, Korkorán s monstrózním dětským hřištěm (o tomhle pěkném hřišti si můžete přečíst článek tady), Žluté lázně a mnoho dalších.
- Mé oblíbené parkování: parkoviště Freestyle park nebo v ulici Lodnická nebo v ulici U Kempingu (pozor, po dešti tam bývají louže).
- V autě si nenechávejte cennosti, znám pár případů vykradení auta v těchto místech.
- Část stezky lemuje tramvaj a vlak, do jiných částí jezdí autobusy, takže použít MHD se vyloženě nabízí.
- O víkendech a odpoledne tu bývá hodně plno, dopoledne je to lepší a úplně nejlepší je vydat se sem za trošku horšího počasí, což dělám s oblibou já a běžně tu bývám skoro sama.
- Pro milovníky zvířat: koně potkáte na dvou místech: v ulici U Ledáren v Bráníku a u komořanského zámku. Obě místa bezpečně poznáte i po čuchu. 😉 Pokud sundáte brusle a přejedete přívozem z Nádraží Modřany do Lahoviček, dostanete se k ovečkám, přívoz jezdí co 20 minut.
- Na trase si můžete brusle i půjčit nebo si zařídit lekci inline bruslení.
- Stezku jsem projela naposledy v roce 2020 a dlouhodobě patří k mým nejoblíbenějším, má pro mě příjemnou atmosféru. Dávám jí pět bodů z pěti.
Vysočanská stezka
- Stezka dobrá pro brusle vede z Hrdlořez z pod železničního mostu do Vysočan k Elišce.
- Dlouhá je 3 km tam (tj 6 km tam a zpět) a je celá téměř v rovině, z mírných kopečků ani nepoužívám brzdu na kočárku.
- Občerstvení: cestou potkáte hospodu U Dvou Smrků (otevřeno každý den 11-22) a taky bufet ve Vysočanech.
- Doprava: Poblíž cyklostezky jezdí autobusy i tramvaje, dojít se sem dá i z vlakové stanice Libeň. Co se týká auta, parkuji ráda u železničního mostu v Hrdlořezích.
- Když sundáte brusle, můžete projít k parku Zahrádky, kde jsou krásná nová dětská hřiště. Ze stezky se sem dá dojít i bezbariérově. Pozor, nejsou tu stromy, takže to na sluníčku peče.
- Stezka lemuje park Smetanku, o kterém píšu tady, je to trasa vhodná pro kočárek kolem rybníků a potkat lze i nutrie a krásné dětské hřiště.
- Stezka je docela dost oblíbená, doporučuji sem jet dopoledne nebo při trošku horším počasí.
- Trasu jsem projela naposledy v roce 2020. Nepatří k mým nejoblíbenějším, ale je fajn, má docela dobrý povrch a je tu hodně ptáků a občas nějaký ten zajíc. Dávám jí 4 body z pěti.
Letenské sady
- Poblíž kyvadla je inline okruh dlouhý přibližně 1,5 km, který je příjemně široký a povrch na něm je hladký. Dá se tu naplánovat více variant tras v blízkosti okruhu. Cesty vhodné pro brusle a kola jsou vyznačené načervenalým asfaltem a jsou všechny v rovině. Je tu velké množství laviček, kde si člověk může odpočinout a přezout.
- Je to tu dobře přístupné MHD, autobusy, tramvajemi i metrem, auta lze parkovat na Letenské pláni za 30 Kč na hodinu pro osobní auta, na mapách místo najdete zde, na parkoviště se vjíždí po silnici směrem od Hradčanské na Letenské náměstí, míst pro parkování je tu opravdu dostatek. Nově jsou tu i podzemní garáže, ty ale nemám vyzkoušené.
- Dětem je k dispozici několik dětských hřišť, to největší je u restaurace Na Baště (má i zahrádku), vedle které je hned jedno další hřiště, menší, jmenuje se příhodně Pod Kaštany a v říjnu to tu je pro děti kvůli kaštanům boží. Pak je po parku ještě pár solitérů, různé prolézačky nebo houpačky. U restaurace fungují i veřejné záchodky.
- Nenechte si ujít výhled na Prahu od kyvadla, jen pozor, vede k ní několik schodů, bezbariérový přístup jsem nenašla, kočár jsem musela vynést. Rozvrh Kyvadla mi není znám, já ho snad nezažila kývající se.
- Naposledy jsem inline stezku vyzkoušela v květnu 2019.
- Nepatří k mým oblíbeným, ale není špatná, dávám jí 4 body z pěti a to asi jen kvůli délce. Jezdit stále stejný okruh je časem jednotvárné.
Trojská stezka
- Trasa vede od mostu Barikádníků do Klecánek (konec lze poznat z asfaltu, dál už to prostě nejde).
- Dlouhá je asi 10 km (tj. 20 tam a zpět).
- Povrch je dobrý, mám tuhle trasu ráda, ale raději než bez kočárku tu jezdím s kočárem s brzdou, protože je na trase několik kopečků. To je ale krásná výhoda být rodičem. :)))
- Parkování a doprava: Auto nechávám pod mostem Barikádníků, kde je parkoviště, ale od zprovoznění Blanky, kdy je to tu rušnější, mám v plánu se porozhlédnout po jiném, třeba u Loděnice v Troji, kde je i dětské hřiště. Na cyklostezku se dá dostat i různými autobusy a přívozy.
- S prvním dítětem jsem to dělávala vždycky tak, že jsem parkovala za Stromovkou v ulici Za Elektrárnou a na bruslích přejela přes ostrov a přes lávku, která ale v prosinci 2017 spadla, ale místo lávky je přívoz, ani zouvat brusle si na něm nemusíte a jezdí zdarma, dokud nebude postaven nový most. Na ostrově jsou i koně a je tu taky občerstvení.
- Na stezce je mnoho dalších občerstvení, žízní a hladem tu sportovec nepojde. Líbí se mi nejvíc Trojský kůň u loděnic.
- U obce Zámky poblíž Bohnic je na trase zřízena Planetární stezka s modely planet a Slunce.
- Trasu jsem projela naposledy na jaře 2017, je mou oblíbenou, dávám jí 5 hvězd z pěti. Přívoz jsme vyzkoušeli v dubnu 2020.
Štěrboholská stezka
- Trasa vede z Dolních Měcholup do Jahodnice.
- Je dlouhá 4 km. (tj 8 km tam i zpět)
- Její výhoda je, že na ní nejsou davy, není tolik využívaná.
- Nevýhodou je povrch, který je místy opravdu špatný, u Dolních Měcholup se asfalt propadá a kanály vystupují nad úroveň cesty. Na jiných místech zase pod asfaltem bují vegetace a vytváří na asfaltu malé bouličky. Kočárek s brzdou pomáhá udržet rovnováhu, ale s ním je zase těžké vejít se mezi okraj cesty a kanály.
- Trasa vede přírodou okolo rybníka, je tu mnoho ptáků.
- Cesta vede téměř v rovině. Na dvou místech se přejíždí silnice.
- Občerstvení tu přímo na trase žádné není, ale v Jahodnici je moc příjemné Wake Up Café, kde výborně vaří, takže pokud se přezujete do bot, můžete se najít nebo napít tady, je to kousek pěšky od cyklostezky.
- V Jahodnici je i větší dřevěné dětské hřiště, ale až v místech, kde už je místo asfaltu mlatová cesta, takže se bruslaři musí zout a jít kousek pěšky.
- Doprava: na tuto stezku jezdívám MHDčkem, ale není tu vůbec problém s parkováním auta, v Dolních Měcholupech ani v Jahodnici.
- Naposledy jsem tuto trasu projela v roce 2020 a dávám jí 3 body z pěti.
Stromovka
- Tak tady jsem se, přátelé, učila bruslit na inlinech, tedy na kolečkách v jedné řadě. To je nostalgie!
- Okruh vhodný pro brusle je dlouhý 2 kilometry a vede zcela po rovině, na povrchu jsou tu a tam trhliny.
- Dojet se sem dá tramvají, auto vždy nechávám v ulici Za Elektrárnou, kde je parkování od roku 2019 placené a je tu i WC.
- Stromovka se v posledních letech postupně upravuje k lepšímu a hezčímu a je parádním relaxačním parkem se spoustou aktivit i pro děti.
- Občerstvení: vyhlášená Vozovna a stánek s občerstvením poblíž Výstaviště. Stromovka se náramně hodí i pro piknik, jsou tu prý k dispozici i zahradní grily.
- Tomuto okruhu dávám 4 hvězdy z pěti.
- Naposledy jsme se tu projeli netypicky v prosinci 2020.
Ladronka
- Na Ladronce je 4 kilometrů dlouhý, pěkný okruh v rovinatém terénu.
- Je tu i několik dětských hřišť a občerstvení s venkovním posezením. Pěkný je i piknik v trávě.
- Dojet se sem dá tramvajemi i autobusem, parkovat lze v ulici Tomanova, kde je parkování zpoplatněno.
- Trasu jsem naposledy projela roce 2020 a dávám jí 4 hvězdy z pěti.
- Od roku 2020 tu je u usedlosti i venkovní skákací areál, kdy si za poplatek můžete zaskákat na nafukovacích boulích. Také tu byly nově nainstalovány rozhledna a „jakoby“ kavárna, které jsou vyrobeny z nádrží.
Žižkovská stezka
- Stezka je dlouhá 3 km (tj. tam a zpět 6 km)
- Vede od Krejcárku, kde se dá zaparkovat nebo sem dojet MHD, až k Hlavnímu nádraží, kde je to s MHD také příznivé.
- Vede mírně z kopečka, brzdu ale nepotřebuji.
- Podél cesty jsou obzvlášť v letních měsících různá občerstvení. Mimo sezonu se mi stává, že občerstvení není žádné otevřené, ale pak bývá na cyklostezce i příjemně prázdno. Nebo se dá přezout do bot a vyběhnout do kavárny v Památníku na Vítkově, kde je pro kočárky i výtah, jen nemám vyzkoušeno, jestli se do něj vejde Chariot s jedním kolem vepředu, ale to není problém sundat a nasadit dvě malá kolečka (pokud je máte s sebou).
- Na této stezce se mi líbí povrch, snad se od jara 2017, kdy jsem tudy jela naposledy, moc nezměnil, to snad brzy zjistím.
- Zajímavostí této stezky je to, že její kus vede poměrně dlouhým, osvětleným tunelem.
- Cestě dávám 4 body z pěti.
- O procházce s dětmi na Vítkov píšu i v tomto článku.
Tip! Další trasy v Praze a okolí
- Chodovská tvrz
- Central park Opatov
- Vestec – Hrnčíře
- Park U Čeňku
- Lesopark Letňany
- Běchovice ovál
Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.