Poblíž Mladé Boleslavi je přírodní rezervace, ve které najdete sopečné krátery Baba a Dědek. Trasa je okružní, vede hlavně lesem s nevelkým převýšením a je dlouhá tři kilometry, takže ji ujdou i menší chodci cca od tří let. Stezka se nehodí pro kočárky ani dětská kola a odrážedla. Občerstvení jsme tu žádné nepotkali, měli jsme svačinu s sebou.

Na mapách.cz najdete stezku tady.

O stezce jsem se dozvěděla na této stránce, kde najdete víc informací.

baba a dědek

Roční období v této lokalitě

My jsme sem vyrazili v nejkratší den v roce, tedy v prosinci. Bylo dost ponuro a mlhavo a přesto se nám tu velmi líbilo.

Ještě krásnější to tu musí být během jara, kdy tu prý kvetou stovky jarních květin, v létě, kdy je podle mě krásně všude a na podzim, kdy se celý tento listnatý les zbarví do teplých odstínů. To musíme určitě ještě prozkoumat!

Stanoviště číslo 1

Doprava

Do Horních Strakor jsme z Prahy přijeli autem asi za 45 minut, v obci se dá zaparkovat poblíž prvního stanoviště. Nedaleko je i skromné dětské hřiště.

Jezdí sem i autobusy z Mladé Boleslavi.

Naučná stezka – 7 zastavení

Stezka byla otevřena na začátku listopadu 2019 a tvoří ji 7 naučných panelů, které mají z jedné strany povídání, které zajímá spíš dospělé a druhá strana je určena dětem. Po stezce je provází skřítek Nefelínek. Dozvíte se například, proč se sopouchy jmenují právě Baba a Dědek. U kráteru Baba potkáte i dvě poznávací hry o ptáčcích a stromech. Pozorní návštěvníci mohou dokonce skřítka zahlédnout! Je doporučeno vzít si s sebou na tento výlet i obyčejnou tužku a papír kvůli jednomu úkolu.

Vyhaslé sopky Baba a Dědek

S mužem jsme vulkanofilové, takže nám se tu opravdu hodně líbilo. Skály v okolí kráterů jsou pěkně členité. Ale je faktem, že mnoho z útvarů bylo vytvořeno uměle během těžby místního kamene.

Na Dědkovi je vyhlídka na Český Ráj a prý i na Ještěd, ale jak jsem psala, v den naší návštěvy byla mlha, která by se dala krájet.

Vyhlídka na Dědkovi

Tři kilometry dlouhý okruh jsme pohodovou chůzí ušli za 1,5 hodiny, 4,5 letý syn šel pěšky a malou dvouletou dceru jsem nesla v nosítku na zádech, ale kus cesty ušla taky po svých.

Zajímavost v Horních Strakorech

Ve Strakorech jsme pak z auta zahlédli velmi pěknou dřevěnou zvonici. Na tu se příště určitě podíváme, je od začátku/konce naučné stezky vzdálená tak 10 minut pěšky podél silnice směrem na Kosmonosy.

Tipy na výlety po cestě

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.