V údolí na kraji saského městečka Sebnitz začal už v 90. letech vznikat park s plastikami pravěkých tvorů – Urzeitpark neboli v překladu pravěký park. Tvůrcem skulptur byl sochař Franz Gruß, který se zajímal o prehistorická zvířata a vytvořit takovýto park bylo jeho snem. Najdete tu více než 400 soch pravěkých lidí a zvířat a to včetně různých druhů dinosaurů. Areál je menší, strávíte tu cca hodinu.

Odkaz na mapu Urzeitparku: https://mapy.cz/s/habufatose

Parkoviště: https://mapy.cz/s/motadamefe

logo

Tip

S sebou si vezměte eura v hotovosti, chce to i mince.

  • Parkování se platí pouze mincemi (3 eura na den, ale možno zaplatit kratší čas), automat nevrací.
  • Vstupné do parku se platí také pouze hotově.
  • Navíc se vám budou hodit jednoeurové mince na autíčko uvnitř areálu.

Doprava

Parkuje se na placeném parkovišti nad Urzeitparkem. Ke vchodu „dinoparku“ se jde asi 600 metrů lesní cestou, která je dobře sjízdná jakýmkoliv kočárkem.

Do Sebnitz se dá dostat i hromadnou dopravou. Doporučuji vlak, který jezdí z Děčína do Rumburka přes Německo a Sebnitz. Z Děčína trvá cesta vlakem sem do Sebnitz jednu hodinu. K parku je to pak asi 1,5 kilometru pěšky.

Zajímavostí může být skutečnost, že hranice s ČR je kousek odtud. Sebnitz je totiž hraniční městečko spolu s Dolní Poustevnou.

logo

Urzeitpark

V parku se díky sochám přesunete jak do miliony let starého světa, ale i do podmořského a mikroskopického, jsou tu totiž i modely mnohonásobně zvětšených mikroorganismů.

U malého muzea zkamenělin najdete i prolézací hrad s houpačkami a také motokáry, které se pouští vložením jednoeurové mince a jedou asi 1 minutu. Zvládnou je děti cca od šesti let, já jsem ty svoje menší povozila na klíně.

U spousty soch najdete i povídání v němčině. Procházka je maximálně na hodinu a všude se dostanete i s kočárkem. Areál je celý umístěný ve stínu stromů.

Sice jsem se kdesi dočetla, že je v areálu občerstvení, my jsme ale žádné neviděli. Najíst se dá ve městě, na německé i české straně.

Toalety najdete v suterénu muzea, jen pozor, jde se k nim po schodech. Přebalovací pult jsem nenašla.

Otevírací doba a vstupné

Otevřeno je od Velikonoc do konce října. Dospělí platí 5 eur, děti od 5. narozenin 4 eura.

Větším a známějším parkem se sochami od stejného autora je Sauriergarten (Dinopark) Großwelka poblíž Bautzenu (Budyšína).

logo

Krásné hřiště nad parkovištěm

Ještě ale neodjíždějte! Hned nad parkovištěm je pěkný areál s houpačkami, prolézačkou, klouzačkou, lanovkou a oblíbenou vodní atrakcí s pumpou a mlýnkem.

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.