Z České Kamenice jsme se vydali na 5 kilometrů dlouhý okruh přes pískovcové útvary s názvy Žába, Ponorka a Tell-Platte, jeden pozoruhodný čedičový útvar nazývaný Jehla, dále přes dva skalní oltáře a jednu kapličku. Líbily se mi i dvě aleje po cestě.

Výlet se nehodí pro kočárky a kola, ale pro malé chodce a rodiče nosící své děti v nosítku nebo šátku je super. My jsme na výlet vyrazili s pětiletým synem, pro kterého bylo 5 kilometrů akorát, a s dvouletou dcerou, která šla část trasy pěšky, ale většinu cesty se nesla v nosítku na zádech. Ujít nám to trvalo 2,5 hodiny spolu s rozhlížením do kraje, svačinou a prolézáním skal.

Navštívili jsme tohle místo v únoru a mně to připadá jako dobré období proto, že jsou útvary mezi stromy lépe vidět.

Pískovcový útvar Ponorka

Doprava do České Kamenice

  • Vlakem či autobusem z Děčína
  • Autem – parkovat se dá u koupaliště nebo u domova pro seniory

Trasa

Okruh jsem vyznačila tady. Je jedno, kterým směrem se vydáte. Nejzajímavější je podle mě Jehla a tak bych si ji nechala na konec.

Útvary patří do Lužických hor, ale hranice CHKO Labské pískovce a CHKO České středohoří jsou blízko, v České Kamenici se nachází trojmezí těchto oblastí.

Na útvarech Jehla, Žába, Tell-Platte i Ponorka jsou připravené lavičky a zábradlí a tak se tu dá posedět, nasvačit a rozhlédnout se do kraje, jen pozor, zábradlí jsou taková skromnější, malé děti potřebují dohled.

Z Jehly je vidět i do Saského Švýcarska, vyrazte sem spíš za dobré viditelnosti. Vidět je i velká část Českého středohoří a Krušné hory. Jehla je z čediče a hodně připomíná Panskou skálu alias Varhany, které jsou odtud taky vidět. O výletě na Varhany jsem psala tady.

Taky vás jako mě zajímá, proč se vyhlídka Tell-Platte jmenuje tak divně? Je to podle Viléma Tella. Český název vyhlídka zatím nemá.

Ponorka je super prolézačka, která návštěvníky baví. Je tu několik schodů a lávek.

Žába má zajímavý výhled, nedohlédnete dál než do okolních stromů, kterými jsou neopadavé borovice.

Za doprovod a fotky děkuju dědovi.

Fotogalerie

Žába

Ponorka

Tell-Platte

Alej po cestě

Jehla

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.