Keltské hradiště Závist je největším keltským sídlištěm na území ČR a najdete ho na jih od Prahy. Startovacím místem pro výlet na oppidum může být Zbraslav, odkud se překonává slušné převýšení, druhou možností je vyrazit s Dolních Břežan, což není tak náročné na převýšení. Navíc z Břežan sem vede naučná stezka a pokud si vyzvednete v infocentru mapu a po cestě s dětmi obkreslíte mince, které jsou umístěné na infopanelech, děti dostanou na konci malou drobnost.

Poznámka pro ty, co sem zavítali kvůli slibovanému příjezdu vlakem – to se týká varianty popsané úplně na konci, tedy pokud chcete na hradiště vyběhnout ze Zbraslavi, tj. bez kočárku a mimo naučnou stezku. 😉

Infopanel na vrcholu hradiště

Naučná stezka a my

Stezku tvoří dva okruhy propojené jednou delší spojnicí. My jsme se trochu zbláznili a vyzkoušeli i s drobným pětiletým synem a dvouletou dcerou výlet celý v kuse. I když se všude možně píše, že stezka je dlouhá 7 km, což je synovo momentální maximum, ve skutečnosti jsme naměřili 9,5 km a tak jsme ho párkrát museli vzít na koně. Syn ušel sám asi 8 km. Dcera se nesla v nosítku na zádech. Celkové převýšení bylo asi 120 metrů. Výlet nám trval 3 hodiny.

Na této stezce je praktické to, že si můžete naplánovat třeba jen jeden z okruhů a budete úplně spokojeni. Sepíšu vám sem dva tipy na zkrácené trasy. Stezku lze podle mě navštívit i s kočárkem.

Obkreslování mincí
logo

Doprava

Po trase najdete několik parkovišť

  • poblíž infocentra a stanoviště je bezplatné Parkoviště Na Vršku (pár míst je i přímo nad infocentrem, ale tam bývá plno)
  • parkoviště u stanoviště 5
  • parkoviště u stanoviště 7

Kromě toho se do Břežan dostanete i MHD z Prahy (třeba i od metra Kačerov). Jezdí sem ale jen třístovkové autobusy, takže to stojí trochu víc než 1xx a 2xx a déle to trvá.

Lávka na severní, zeleně značené cestě, která není vhodná pro kočárky…
logo

Dvě varianty, které doporučuji

Pokud se necítíte na celou nálož, tak jděte jen část. Dáreček dostanete i jen za jeden vyplněný okruh a v infocentru s tím počítají a dokonce to rodinám s malými dětmi doporučují. Hezčí je okruh na hradišti, takže pokud jste tu autem, zajedete k infocentru pro plánek a přejedete na parkoviště k hradišti. Autobus k hradišti nejezdí.

Obě následující varianty lze zvládnout i s kočárkem. Na hradišti Závist je jeden krátký úsek strmý, takže tam bude potřeba s kočárkem víc síly. Bezpečnější je to s nosítkem nebo šátkem.

Okruh 7 km

Zaparkujete u hřbitova (parkoviště u stanoviště 5), půjdete severní cestou tam + okruh na hradišti Závist + po cyklostezce zpět. Můžete jít samozřejmě i po cyklostezce tam a po zelené zpět a nebo jít tam a zpět po zelené, je totiž moc pěkná! Cyklostezku většinu cesty lemuje lesní cesta.

Kočárky jednoduše pojedou tam i zpět po cyklostezce.

Trasu jsem vyznačila tady.

Okruh 3 km

Pouze okruh na hradišti Závist. Parkování u stanoviště č. 7.

S kočárkem je těžší jen jeden trochu strmý kousek. Dál je momentálně (02/2020) přes cestu poblíž nejvyššího místa výletu strom, ale dá se to obejít.

Trasu jsem vyznačila tady.

logo

Dolní Břežany po revitalizaci

Přímo v Dolních Břežanech je moc pěkná procházka okolo rybníku přes několik dětských hřišťat a s možností občerstvení. Je to tip na mírné prodloužení výletu…

logo

Moje dojmy ze stezky

Naučná stezka a panely

Stezka má panely moc pěkně udělané, povídání zajímá zejména dospělé. Doplněno je to i QR kódy, takže se toho člověk spoustu dozví. Stezka není ale téměř značená, takže to byl takový orienťák. Navíc jsme jeden naučný panel vůbec nenašli, prý je možná demontovaný a opravuje se (č.2). Někde vandalové uloupli mince, které se obkreslují. Ale v infocentru jsou k těmto věcem schovívaví a vydají dárek i tak.

Obkreslování mincí našemu pětiletému moc nešlo, tak obkresloval táta. Podle mě se to hodí spíš pro děti školního věku. Naše děti bavilo aspoň hledání jednotlivých infopanelů.

Příroda

Přímo hradiště se mi líbí velmi velmi, hlavně mech a duby. V zimě je odtud i vidět do kraje.

Dál se mi líbila severní, zeleně značená spojnice, kde je to pěkně členité (pozor na děti), jsou tu skály a taky zelený mech.

Příroda na Závisti

Tip na vyhlídku

Kdo má ještě sílu a čas, může si udělat krátkou zacházku (1 km tam a zpět) až k altánu, od kterého je výhled na údolí Vltavy. My tam obvykle chodíme, ale dneska jsme to nezvládli. 🙂

logo

Infocentrum

Je tu expozice vhodná i pro děti. Vyzkoušeli jsme i 3D kino – mají i menší brýle, které sedí dětem cca od 4 let, mladší jsem je přidržovala. Kino lze přepnout i do 2D. Ve druhém patře jsou i kopie nálezů z hradiště. Platili jsme 120 Kč rodinné vstupné, ale upřímně, s malinkými dětmi, které neposedí, bych toto klidně vynechala a vydala se sem za pár let.

Muzeum a infocentrum

Občerstvení v Dolních Břežanech

Vyzkoušenou máme kavárnu Jamón, která nabízí zejména španělské dobroty, je kousek od infocentra a je v ní dětský koutek. Hned u infocentra je Pizzeria Periferie, kde mají také malý dětský koutek.

logo

Závist ze Zbraslavi

Takhle sem chodíme obvykle, ale podle mě to na samostatný článek není, tak aspoň takhle pár bodů:

  • rozhodně bez kočárku*, velké převýšení (200 metrů na 2 km) a místy těžší terén (úzká a kamenitá cesta)
  • po cestě výhled od altánu
  • na jaře jsou po cestě kytky a taky tu roste docela dost medvědího česneku
  • výlet je dlouhý celkem asi 5 kilometrů
  • výhoda – možnost přijet vlakem!
  • Závist a Zbraslav jsou spojené třemi cestami, modrou, zelenou a žlutou, nejradši mám žlutou a zelenou, takže je doporučuji. 🙂

*Psala mi jedna milá čtenářka blogu, že to ze Zbraslavi nahoru na Závist zvládla i s kočárkem a to po modré a zelené. Chce to „jen“ dobrý kočár, silné svaly a počítat místy s přenášením. Tak posílám pozdrav a projevuji obdiv. :-))

Výlety v okolí

Okruh Keltským parkem v Dolních Břežanech, dětská hřiště a rybníky

Velké hřiště u letiště Točná (přejezd autem)

Pozor, Zookoutek u Zbraslavi byl v březnu 2020 trvale uzavřen.

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.