I my, Brute, vyběhli na Říp. Tenhle výlet hodně známý, je totiž poměrně krátký, jsou tu pěkné výhledy a občerstvení a taky se dá nahoru dojít i s kočárkem (těžší je jen jeden strmější a kamenitý úsek cesty). A taky má Říp důležité místo v naší historii, kopec i s rotundou je národní kulturní památkou. Mě přitahuje tato hora tím, že je vyhaslou sopkou.

Spoustu zajímavostí o hoře najdete v tomto článku na Wikipedii.

Výlet na Říp
Říp z Rovného

Turistické trasy a doprava

Dojít se sem dá ze všech čtyř okolních obcí, kam jezdí autobusy z Roudnice a dá se tam i parkovat. Do Vražkova jezdí i vlak, z Prahy je to s jedním přestupem.

Nejjednodušší a nejoblíbenější cesta vede z obce Rovné, ze které se sem dá jít i s kočárkem. Dětské kolo a odrážedlo bych ale nechala doma. Do kopce je to s dětmi trápení a dolů strach. 🙂 Parkoviště v Rovném stojí 50 Kč na den.

Namrzlá mlha

Občerstvení

Na hoře Říp je i příjemná občerstvovna, kde mají různé nápoje (mošt, pivo, limo a nějaké ty nápoje v lahvi, servírováno s kompostovatelnými brčky) a jídlo (polévka, párek, klobása a zákusek). Celoročně lze jíst venku, v zimě nás uvnitř zahřála kamínka.

logo

Náš zimní výlet

Vyrazili jsme sem na začátku února. Byla tu krásná inverze, lipová alej, kterou se jde z obce Rovné k úpatí hory, byla krásně omrzlá a bylo pod nulou. V půlce kopce jsme šli mlhou. A na vršku bylo nad nulou, jasno a výhled na zamrzlou krajinu.

Nahoru jsme vyběhli po modro-červené, po obědě v chatě jsme z kopce sešli po žluté, kde je cesta strmější, vede po kamenech a bývá tu po deštích bahno. My jsme měli štěstí, že bylo bahno zimou ztuhlé, ale ne tolik, že by klouzalo, tak se nám šlo pěkně. Zpátky jsme šli východní částí kopce, vede tu široká cesta.

Trasa byla dlouhá 5 kilometrů a šli jsme s jedním 4,5 letým dítětem, které šlo pěšky a dvouletým dítětem, které se většinu cesty neslo a šlo pěšky jen alejí, dohromady i s přestávkou na jídlo 3 hodiny. Trasu jsem vyznačila tady. Když je námraza nebo po deštích, doporučuji jít zpátky stejnou cestou, kterou se jde nahoru.

Co bavilo malého chodce

Syna baví čísla a líbilo se mu, že jsou lípy v aleji očíslované. Povídali jsme si o tom, proč asi některé stromy chybí. Při chůzi do kopce ho motivovalo občerstvení na chatě.

Fotoreport

Alej z obce Rovné

Mlha v půlce výletu

Vršek hory Říp

Na cestě zpátky

Jedna fotka z léta 2014

Výhled na České středohoří od paty Řípu

Výlety v okolí

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.